Důvěra v tuzemskou ekonomiku se na začátku nového roku mírně snížila
Souhrnný indikátor důvěry v tuzemskou ekonomiku se v lednu ve srovnání s prosincem snížil o 0,3 bodu na 97,4 bodu při rozdílném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil o 0,4 bodu na 97,5 bodu a indikátor důvěry spotřebitelů klesl o 3,4 bodu na 97,1 bodu. Mezi podnikateli se důvěra v ekonomiku v lednu zvýšila pouze v průmyslu (+4,3 bodu). Ve vybraných odvětvích služeb se snížila o 3,4 bodu, ve stavebnictví o 1,8 bodu a v obchodě stagnovala na úrovni -0,8 bodu.
"Důvěra podnikatelů v ekonomiku se na začátku roku zvýšila pouze v odvětví průmyslu. Důvodem je očekávané zvýšení tempa růstu výrobní činnosti v příštích měsících. Obecně však průmyslové podniky čelí problémům s poptávkou, kterou více než polovina podniků považuje za největší bariéru růstu," uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Důvěra spotřebitelů se meziměsíčně snížila. Indikátor důvěry v lednu klesl o 3,4 bodu na 97,1 bodu. Podíl spotřebitelů očekávajících pro období příštích dvanácti měsíců zhoršení celkové ekonomické situace v Česku se podruhé v řadě mírně zvýšil. V lednu na rozdíl od prosince mírně převažoval podíl domácností očekávajících zhoršení své finanční situace v příštích dvanácti měsících. Meziměsíčně se dále zvýšil počet domácností, které hodnotí svou současnou finanční situaci hůře, než tomu bylo v předchozích dvanácti měsících. Podíl spotřebitelů, kteří se domnívají, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů, se téměř nezměnil.
"Spotřebitelská důvěra se v lednu dostává po třech měsících pod dlouhodobý průměr a zároveň na nejnižší úroveň od února loňského roku. Domácnosti v lednu hůře hodnotily svojí finanční situaci ve srovnání s předchozími dvanácti měsíci. Zároveň se zvýšily jejich obavy ze zhoršení celkové hospodářské situace v Česku," sdělila Anastasija Neradová z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
"Vzhledem k tomu, že více než polovina firem vnímá slabou poptávku jako hlavní brzdu svého rozvoje, nebude to s růstem výroby asi tak žhavé. Takto negativně totiž poptávku firmy hodnotily naposledy v létě roku 2020, kdy nástup covidu-19 ochromil mezinárodní obchod. K mírnému zhoršení podnikatelské nálady došlo tentokrát ve stavebnictví, kde firmy na začátku roku krotily svá pozitivní očekávání pro další měsíce. Na rozdíl od průmyslu si zde firmy primárně nestěžují na slabou poptávku, ale na nedostatek pracovníků. Ale to vlastně není nic nového. Ve službách panuje stále optimismus, i když tentokrát jej podnikatelé poněkud krotili ve světle očekávané slabší poptávky. Přesto téměř 43 % z nich nevidí žádnou brzdu svého rozvoje. Slabou poptávku jako bariéru růstu vnímá jen pětina tázaných firem," uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Zdroj: ČSÚ