Evropské akcie v pondělí převážně oslabily, nedařilo se technologiím
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v červených číslech, z hlavních burz nejvíce klesla frankfurtská. Investoři v regionu reagovali na možné průlomové objevy v oblasti umělé inteligence z Číny.
Panevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 0,07 % na 529,69 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,02 % na 8 503,71 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,53 % na 21 282,18 bodu a francouzský CAC 40 odepsal o 0,27 % na 7 906,58 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností Universal Music Group (+7,35 %), Givaudan (+5,66 %) nebo British American Tobacco (+4,72 %). Pod nulou naopak seanci zakončily cenné papíry firem Siemens Energy (-19,95 %), Munters Group (-14,02 %) či ASM International (-12,15 %).
Výprodej na světových burzách postihl především technologické tituly a souvisí s obavami ohledně dominance USA na poli umělé inteligence po nástupu čínské společnosti DeepSeek a zveřejněním nového AI modelu DeepSeek R.
Nejdůležitější pondělní události na evropských trzích
- Americká automobilka Tesla podala žalobu na Evropskou unii kvůli clům na dovoz elektromobilů z Číny, čímž se připojila k německé BMW a čínským výrobcům. O žalobě informovala agentura Reuters s odkazem na dokumenty podané k Soudnímu dvoru Evropské unie. Cla byla zavedena Evropskou unií na podzim loňského roku.
- Podíl firem s rizikovou úrovní dluhu v Rusku se v roce 2024 zdvojnásobil, což by mohlo letos vést k nárůstu bankrotů. Tato varování přichází od předního think tanku TsMAKP, který upozorňuje na negativní vliv vysoké inflace a zpomalujícího hospodářského růstu.
- Podnikatelská nálada v Německu se v lednu zlepšila. Hodnota indexu, který ji sleduje, se zvýšila na 85,1 bodu z prosincových 84,7 bodu. Oznámil to v pondělí německý hospodářský institut Ifo, který index sestavuje. Analytici přitom pro leden očekávali hodnotu indexu 85,4 bodu.
Výsledková sezóna
- Největší evropský nízkonákladový dopravce Ryanair dosáhl ve třetím čtvrtletí fiskálního roku 2025 zisku po zdanění 149 milionů eur, což výrazně překonalo očekávání analytiků ve výši 60 milionů eur. Společnost ale opět snížila svůj cíl přepravovaných cestujících na fiskální rok končící v březnu 2026. Důvodem jsou přetrvávající zpoždění v dodávkách letadel Boeing.
Zdroj: CNBC
Aktuality
