Česká ekonomika loni podle prvního odhadu ČSÚ vzrostla o procento, v posledním kvartálu roku se HDP zvýšil o 0,5 %
Hrubý domácí produkt České republiky podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu loni stoupl o procento. V posledním loňském čtvrtletí se zvýšil mezičtvrtletně o 0,5 % a meziročně o 1,6 %. Celoroční růst HDP podpořily vyšší výdaje na konečnou spotřebu domácností a vládních institucí. Naopak negativní vliv měla především tvorba hrubého kapitálu. Vývoj hrubé přidané hodnoty podpořila hlavně skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Pokles zaznamenal zpracovatelský průmysl.
"V posledním čtvrtletí loňského roku růst podpořila domácí poptávka, zejména vyšší výdaje na konečnou spotřebu domácností. Zahraniční poptávka klesala," uvedl Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.
"Podle očekávání ekonomiku táhnou domácnosti, kterým se díky výrazně nižší inflaci zlepšila reálná finanční situace. Ne že by se už reálná hodnota mezd nebo spotřeby dostala alespoň na úroveň roku 2019, ale přesto to k růstu stačilo. V čtvrtém čtvrtletí ekonomiku poháněly především služby, průmysl procházel dalším nepříjemným obdobím. Už průběžné výsledky ukazovaly, že dech docházel i firmám v automotive. Po slibném létě a podzimu byla přece jen čísla v závěru roku i v automobilovém průmyslu slabší," napsal hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
"Růst tuzemské ekonomiky za celý rok o procento je ve světle německých výsledků z posledních dvou let samozřejmě velmi slušný výsledek, ale rozhodně je nesrovnatelný s tempy, na které byla země zvyklá před covidem. Ukazuje se, že i náš hospodářský model založený na exportu naráží na limity, které navíc zesilují drahé energie a bující byrokracie. V letošním roce se dá očekávat pokračování mírného růstu založeného primárně na spotřebě. Pokud ekonomika dosáhne alespoň 2% tempa, bude to možné považovat za velmi dobrý výsledek. Rizikem českého růstu zůstává vývoj v Německu a samozřejmě hrozba amerických cel, pokud se EU nedokáže vzchopit při jednáních s americkou stranou," doplnil Petr Dufek.
Také hlavní ekonom ve společnosti CYRRUS Vít Hradil vnímá jako problematický vývoj v průmyslu, kde je značná nejistota spojená s vývojem v Německu a s obchodní politikou Donalda Trumpa. Domácí faktory by ovšem podle něj měly letos stačit k růstu o necelá 2 %.
"V letošním roce dále porostou reálné mzdy, což znovu navýší spotřebu domácností. Ekonomiku by rovněž měly podpořit nižší úrokové sazby, které v průběhu loňského roku výrazným způsobem snížila Česká národní banka. Nižší úroky motivují spotřebitele k větším útratám a rovněž podporují vyšší investiční aktivitu," potvrdil hlavní ekonom v BH Securities Štěpán Křeček.
Zdroj: ČSÚ