US MARKETOtevírá za: 15 h 22 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Lednová inflace v Česku podle předběžného odhadu ČSÚ dosáhla 2,8 %

Česká meziroční inflace v lednu klesla na 2,8 % z 3 % v prosinci. Vyplývá to z odhadu Českého statistického úřadu.

"Meziroční inflace na úrovni 2,8 % je mírně nad naší prognózou (2,5 %) i tržním konsenzem (2,6 %). Jedná se však zatím pouze o předběžný odhad, který nabízí omezené informace o struktuře," napsal ekonom Martin Gürtler z Komerční banky. Kompletní sestava inflačních dat ČSÚ za leden bude zveřejněna ve středu 12. února.

"Dostupné informace ukazují, že oproti naší prognóze pravděpodobně překvapily hlavně vyšší ceny potravin. Podle komentáře ČSÚ ceny potravin, alkoholu a tabáku v lednu meziročně vzrostly v průměru o 4,8 %. My jsme naproti tomu očekávali růst o 3,6 %. Tento rozdíl by v podstatě vysvětlil celou odchylku lednové inflace od naší prognózy (+0,3 procentního bodu). Ceny energií byly v lednu meziročně nižší o 2,4 %, meziměsíčně ale vzrostly o 0,2 %. V tom se pravděpodobně mísil vliv na jedné straně nižších cen elektřiny a plynu a na té druhé vyšších cen pohonných hmot. Ty podle našeho odhadu meziměsíčně zdražily o zhruba 1,5 %. Dostupné informace naznačují, že pokles cen energií bez pohonných hmot mohl být nakonec o něco mírnější, než jsme čekali," napsal dále Gürtler. Jádrová inflace by se podle něj mohla pohybovat poblíž prognózy Komerční banky či dokonce mírně pod ní. "Pro leden jsme očekávali nárůst meziroční jádrové inflace na 2,7 % z prosincových 2,3 %. Důvodem je především efekt nízké srovnávací základny," uvedl.

zdroj: ČSÚ

zdroj: ČSÚ

"Inflace se v lednu dostala bezpečněji do tolerančního pásma České národní banky, a ta by tak na dnešním zasedání měla obnovit proces snižování úrokových sazeb. Nadále tak na dnešním zasedání předpokládáme snížení sazeb o 25 bazických bodů. S ohledem na vyšší než trhem očekávanou inflaci za leden a překvapivě dobré výsledky ekonomiky na konci loňského roku je ovšem další pokles sazeb spojen s větší nejistotou a bude pravděpodobně podmíněn daty, která budou z ekonomiky v dalších měsících přicházet. Důležité v tomto ohledu bude, zda si česká ekonomika dokáže udržet dosud překvapivě vysokou odolnost vůči trápící se německé ekonomice, či se slabá data z německého průmyslu budou se zpožděním stále více podepisovat i na tom tuzemském," dodal Martin Gürtler.

"Z vyjádření představitelů ČNB v předchozích dnech a týdnech zněla víra, že lednová inflace bude s velmi vysokou pravděpodobností začínat dvojkou. To se také potvrdilo, ačkoli očekávání byla ještě možná mírně optimističtější. Z našeho pohledu bylo ale lednové přecenění relativně umírněné a nemění nic na očekávaném dezinflačním procesu v dalších měsících, ačkoli cesta k 2% cíli nemusí být zcela přímá. Nadále proto předpokládáme, že bankovní rada ČNB obnoví cyklus uvolňování měnové politiky a na odpoledním zasedání sníží sazby o 25 bazických bodů," uvedla v komentáři Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

ČR - inflace a základní sazba ČNB (v %), zdroj: tradingeconomics.com

ČR - inflace a základní sazba ČNB (v %), zdroj: tradingeconomics.com

"Předpokládám, že vyšší inflace ve službách bude pozvolna ustupovat, ale stále zůstane zvýšená. Rizikem pro o něco vyšší růst cenové hladiny jsou potraviny. Proinflačním rizikem je i zrychlení růstu cen v případě nájemného z bytu a imputovaného nájemného za bydlení. V souhrnu lze podle mě v letošním roce čekat růst spotřebitelských cen v rozmezí 2,2 a 2,7 %," uvedl hlavní ekonom ve společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák.

Zdroj: ČSÚ

Česká ekonomikaČeská republikaInflace
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika