Zájem o udržitelnost formuje trhy s kancelářskými prostory ve střední a východní Evropě
Města s vysokým podílem moderních kancelářských nemovitostí se zelenou certifikací jsou atraktivnější pro investory a přitahují prémiové pronájmy. Rostoucí zaměření firem na udržitelnost a ESG tak do značné míry formuje kancelářský trh. Nejvíce certifikovaných budov je ve Varšavě a Bukurešti, nejméně pak v Tiraně, Sofii a Aténách. Praha je nejaktivnější v modernizačním úsilí. Právě modernizace starších budov nabízí příležitosti ke snížení emisí a zvýšení nájemného. Vyplývá to ze zprávy CEE Office Markets on the Green Path – Decarbonisation Potential od společnosti Colliers, která se věnuje kancelářským trhům v 11 městech střední a východní Evropy (Bratislava, Bukurešť, Budapešť, Praha, Sofie, Varšava, Atény, Riga, Tallinn, Tirana, Vilnius).
Zelená certifikace vede k vyššímu nájemnému
Silná poptávka po udržitelných kancelářských prostorech žene ceny nájmů v certifikovaných budovách nahoru. I když mají města s vysokou mírou moderních kancelářských budov se zelenými certifikacemi vyšší nájemné, jejich atraktivita pro nájemce, kteří upřednostňují energetickou účinnost a kvalitní vybavení, roste.
Trhy jako Varšava a Bukurešť si zajistily konkurenceschopnost díky vysoké míře ekologických certifikací a moderní výstavbě, která již splňuje pokročilé standardy energetické náročnosti. Pokud se jim města se starším fondem, jako jsou Sofie či Tirana, budou chtít vyrovnat, budou muset intenzivně modernizovat. Platí to i pro Bratislavu, Budapešť či Prahu, která ovšem v modernizačním úsilí v rámci regionu silně vyniká.
Investory vedle vyspělosti a udržitelnosti láká také rozsah trhu
Atraktivitu kancelářským trhům dodává kromě míry zelených certifikací i rozsah. V tomto ohledu v rámci regionu bodují Varšava (6,2 milionu m²), Budapešť (4,4 milionu m²) a Praha (3,9 milionu m²). Varšava s Prahou navíc prokazují silnou aktivitu v oblasti modernizace. Až 45 % nabídky kancelářských ploch bylo postaveno v posledních sedmi letech.
Právě takové prostory mají ve srovnání se staršími budovami vyšší obsazenost, a to přesto, že se v nich platí vyšší nájemné. Například ve Varšavě činí míra neobsazenosti 5 % u novějších budov oproti 15 % u starších. V Praze je sice v současné době situace opačná a starší budovy jsou obsazenější než nové, na trhu je ale registrováno velké množství poptávek po moderních a udržitelných budovách. Kvůli slabší kancelářské výstavbě lze bohužel aktuálně uspokojit jen část těchto poptávek. Někteří zájemci musejí buď z požadavků slevit, nebo vyčkat ještě několik let.
Zdroj: Colliers