Německé volby vyhráli konzervativci, krajní pravice posílila
Předčasné volby v Německu přinesly výrazné změny na politické scéně. Podle exit pollů německé televize ZDF zvítězila konzervativní unie CDU/CSU se ziskem 28,5 % hlasů. Její lídr Friedrich Merz má nyní silnou pozici k tomu, aby nahradil Olafa Scholze na postu kancléře největší evropské ekonomiky.
Druhým nejsilnějším politickým subjektem se překvapivě stala krajně pravicová AfD s 20 % hlasů, čímž poprvé přeskočila Sociálnědemokratickou stranu (SPD) Olafa Scholze, která skončila třetí s 16,5 %. Scholz výsledek označil za hořkou porážku a přiznal odpovědnost za pokles podpory své strany.
Merz zdůraznil, že výhra CDU/CSU byla výsledkem dobré přípravy a efektivní kampaně. Nyní však nastává klíčová fáze jednání o sestavení nové vlády.
"Volby potvrdily politickou roztříštěnost země. Německo teď čekají složitá jednání o koalici. Zejména pokud půjde o koalici, v níž by spolu s konzervativci měli být i zelení, proti nimž se zástupci CDU/CSU ostře vymezili už během kampaně. Budoucí kancléř Merz už stihl upozornit, že se Evropa nemůže dál spoléhat na Spojené státy, proto je potřeba co nejrychlejší osamostatnění. Takové přání je namístě, požadovaná rychlost jeho provedení však bude velmi obtížně dosažitelná. Od možné německé koalice nečekáme zásadní zvrat, který by ekonomice doručil revoluční transformaci oproti dosavadnímu trendu," uvedl Jan Berka, hlavní ekonom skupiny Roklen.
Výsledek potvrzuje klesající podporu pro SPD, která v roce 2021 volby vyhrála, zatímco AfD posílila natolik, že se stala druhou nejsilnější stranou v parlamentu. To je významná změna, která odráží posun části německých voličů směrem k pravici, podobně jako v dalších západních zemích.
Klíčovým faktorem při formování nové vlády bude role menších stran, které mohou sehrát rozhodující úlohu v koaličních vyjednáváních. Důležitou otázkou také zůstává, zda nová vláda bude schopna provést ústavní reformy, například v oblasti veřejných financí.
"Výsledek voleb a vítězství, řekněme, mainstreamových stran finanční trhy přijaly s jistou dávkou úlevy. Futures na hlavní německý akciový index připsaly mírný růst. Zatím je příliš brzy říct, jaký bude mít výsledek voleb vliv na dlouhém horizontu. Vazby Merze na investiční společnost a BlackRock a ochota Scholzovy SPD prolomit dluhovou brzdu mohou znamenat příliv dodatečné likvidity a investic na německý trh, což by pomohlo DAXu i euru. S tímto scénářem zatím nepočítám," uvedl Pavel Peterka, hlavní ekonom XTB.
"Na trzích je výsledek voleb vidět především u silnějšího eura. Společná evropská měna tak ocenila převahu konzervativců. S ohledem na otázku dluhové brzdy a investice je trh střídmější. Pokud by bylo jasné, že nová německá vláda citelně uvolní dluhovou brzdu, a zaplaví tak trh novým dluhem, viděli bychom to na rostoucích výnosech německých státních dluhopisů. Zatím se však nic takového neděje. Tržní dopady voleb by měly být pouze dočasné. Trh se postupně vrátí zpět k hlavním tématům, jako je geopolitika, výhled evropské ekonomiky a sazeb, a samozřejmě i možná obchodní válka s USA. Stále předpokládáme, že v tomto prostředí bude euro oproti dolaru táhnout za slabší konec, což by výhledově znamenalo korekci dnes dosažených zisků," dodává Jan Berka.
Zdroj: CNBC