US MARKETOtevírá za: 15 h 8 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Bydlení: Měsíční náklady v novostavbách se blíží těm ve starší zástavbě, liší se standard a úspory za energie

Obecně se pracuje s myšlenkou, že u novostaveb klesají měsíční poplatky za bydlení na minimum, realita je ale jiná. Podle analýzy společnosti Home Portal se celkové náklady (poplatky za služby a energie) v moderních projektech pohybují na obdobné úrovni jako u starších bytů. Díky nižší energetické spotřebě a vyššímu standardu (recepce, garáže, rekuperace) ale novostavby nabízejí pohodlnější a úspornější bydlení z dlouhodobého hlediska.

Poplatky u novostaveb se blíží starší zástavbě, komfort bydlení je ale vyšší

Podle průzkumu Home Portal, který analyzoval přes 300 bytů v novostavbách i starších domech, dosahují měsíční poplatky (včetně fondu oprav, služeb a energií) u bytů o velikosti 2 + kk v nové výstavbě průměrně 4 000 Kč. V případě starších bytů jde o zhruba 3 500 Kč. Tento rozdíl je ovšem u nových budov kompenzován nižší energetickou náročností a náklady na vytápění, které jsou díky lepší izolační technologii a moderním systémům nižší.

Poplatky za služby v pražských bytech

Přesto se nové byty drží s celkovými měsíčními náklady na srovnatelné úrovni jako starší zástavba. V praxi se totiž projeví nižší energetická náročnost díky moderním technologiím a lepší izolaci. Co lidé ušetří na energiích, investují do vyššího komfortu.

Nové technologie a vyšší standard bydlení

Jednou z nejvýraznějších předností novostaveb, za které se mnoha lidem vyplatí připlatit, je zavedení moderních technologií a nabídka služeb, které ve starších domech obvykle chybí. Mezi tyto výhody patří recepce, ostraha a elektronické vstupní systémy, které zajišťují vyšší bezpečnost. K tomu se přidávají podzemní garáže, které eliminují problémy s parkováním, a systémy rekuperace vzduchu, jež pomáhají snižovat energetické ztráty a současně zajišťují čerstvý vzduch v interiéru. Takovéto inovace posouvají komfort bydlení na jinou úroveň.

U starších nemovitostí jsou navíc běžné vysoké příspěvky do fondu oprav. Tyto příspěvky sice pokryjí běžnou údržbu a opravy, nicméně jejich výše roste, pokud je potřeba rozsáhlejší rekonstrukce budovy nebo kompletní výměna starých technologií za efektivnější (zateplení budovy, výměna kotle, modernizace elektroinstalace a podobně).

Za co se platí v novostavbách?

Rozdíly v poplatcích mezi novostavbami a staršími byty jsou obvykle kolem 500 až 1 000 Kč měsíčně. Tento rozdíl je ale částečně vyrovnán nižšími náklady na energie a zahrnuje lepší služby, jako jsou garáže, recepce či bezpečnostní systémy. Orientační struktura nákladů ukazuje, jakým způsobem jsou peníze využity.

Rozdělení nákladů na bydlení

Výše poplatků v novostavbě zahrnuje investice do dlouhodobého zhodnocení nemovitosti a zlepšení životní úrovně obyvatel. Vyšší podíl prostředků směřuje do kvalitnější správy a doplňkových služeb.

Novostavby jsou vhodnější investice

Ačkoli pořizovací cena novostaveb je vyšší, jako investice se vyplatí více. Nájemné v nových bytech se totiž pohybuje v průměru na také na vyšší úrovni. Investoři tak dosáhnou na vyšší nájemné.

Vyšší nájemné v novostavbách reflektuje nejen lepší kvalitu bydlení, ale i poptávku po moderních bytech, které jsou energeticky úspornější a nabízejí širší škálu služeb.

Průměrná cena za byty v Praze

Zdroj: Home Portal

BydleníInvestiční alternativyNemovitostiRealitní trh
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa