Nová generace seniorů. Jsou bohatí, aktivní a přínosem pro celou společnost
V Česku to sledujeme poprvé, v západní Evropě, USA i Asii je to ale poměrně běžné. Jsme svědky zrodu nové generace seniorů, kteří na rozdíl od svých předchůdců vstupují do důchodu s vybudovaným bohatstvím, které jim umožňuje žít aktivní a naplněný život.
Nová generace seniorů často strávila celý život budováním a postupně i ochranou rodinného bohatství, které strategicky investovala do různých finančních nástrojů. Díky tomu nyní může využívat příjmy, které jí poskytují nejen finanční stabilitu, ale i dostatek prostředků na plnohodnotný život.
Mnoho z těchto důchodců vlastní své domovy, často bez hypoték, což výrazně snižuje jejich měsíční výdaje. Někteří dokonce vlastní více nemovitostí, které jim generují další pasivní příjem. Tato finanční nezávislost jim umožňuje žít bez obav o budoucnost a věnovat se aktivitám, které je naplňují.
Aktivní život, podpora rodiny a filantropie
Nejenže si užívají důchodu, také se aktivně podílejí na společenském životě a filantropii. Často podporují širší rodinu, charitativní projekty a komunitní iniciativy. Díky svým zkušenostem a penězům mohou významně přispět k rozvoji a podpoře svého okolí. Tito důchodci se snaží dělat svět lepším místem, protože si uvědomují, jak těžké bylo vytvořit to, v čem žijí.
Kdy a jak se připravovat, abyste měli v důchodu finanční svobodu?
Jednoduchá odpověď, kterou každý podvědomě ví, zní: Čím dříve tím lépe. Bohatí lidé utrácejí méně, než vydělávají, a pravidelně se na stáří připravují. Dobře placení zaměstnanci již od svých 30 let měsíčně odkládají vyšší desítky tisíc a ty investují do finančních aktiv či nemovitostí. V 50 letech se dostávají do stavu, kdy pracují, protože chtějí, nikoli proto, že musejí.
Jak spravovat majetek a nezkazit své potomky
Samostatnou kapitolou jsou úspěšní podnikatelé, kteří desítky let budují firmy, často na úkor rodinného života. Ve starším věku pak přesouvají pozornost z majetku na svou rodinu. Čelí totiž otázce, jak spravovat majetek tak, aby to nezkazilo jejich potomky. Zodpovědní rentiéři si uvědomují, že rakev nemá kapsy a že velikost jejich bohatství a způsob jeho správy umožňuje zanechat značný majetek dalším generacím. Proto se snaží najít rovnováhu mezi podporou svých dětí a vnoučat a jejich výchovou k samostatnosti a odpovědnosti.
Přínos pro společnost
Nová generace důchodců ukazuje, že důchodový věk nemusí být synonymem pro chudobu a pasivitu. Může být naopak obdobím plným nových výzev, zážitků, finanční stability a osobního růstu. Většinou stačí myslet na svou finanční budoucnost a strategicky ji plánovat s dostatečným předstihem. Tato změna pozice starší generace má pozitivní dopady nejen na důchodce samotné, ale i na celou společnost.
Zdroj: Fichtner Wealth Managers