US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,45 %
NASDAQ-0,30 %
S&P 500-0,25 %
ČEZ+0,08 %
KB+0,38 %
Erste-0,05 %

Cena ropy Urals klesla na nejnižší úroveň od října, tlak zvyšují sankce a slabá poptávka

Ruská ropa Urals pokračuje v poklesu a její cena se propadla na 65,5 USD za barel, což je nejnižší úroveň od konce října. Slabší globální ceny ropy, ekonomická nejistota a nové americké sankce zavedené v lednu vytvářejí na ruský ropný sektor stále větší tlak. Zároveň se prohlubují slevy na ruskou ropu a rostou náklady na přepravu, což dále omezuje zisky ruských vývozců.

Redakce IW
Redakce IW
10. 3. 2025 | 15:34
Komodity

Cena ruské ropy Urals klesla na 65,5 USD za barel, což představuje nejnižší hodnotu od října 2023. Pokles odráží širší oslabování světových cen ropy způsobené zpomalením globální ekonomiky a nejistotou ohledně celních tarifů. Kromě toho se ruská ropa potýká s rostoucími logistickými problémy kvůli novým americkým sankcím, které byly zavedeny v lednu tohoto roku.

Dne 10. ledna uvalil dosluhující americký prezident Joe Biden dosud nejpřísnější západní sankce na ruský ropný sektor od začátku invaze na Ukrajinu v roce 2022. Nová opatření zasáhla více než 180 ropných tankerů, které jsou podezřelé z účasti na takzvané "stínové flotile" – síti lodí určených k obcházení mezinárodních sankcí. 

Zatímco tankery i nadále nakládají ruskou ropu, dodávky do cílových destinací jsou stále obtížnější. Řada kupců se kvůli sankcím vyhýbá dodavatelským řetězcům spojeným s ruskou ropou, což vytváří tlak na další pokles cen. Současně se ruské ropné společnosti snaží udržet exportní objemy pomocí vyšších slev a akceptování vyšších přepravních nákladů. V kombinaci s nejistou situací na světových trzích to znamená další ztráty pro ruský ropný sektor, který se stále více spoléhá na alternativní obchodní kanály mimo Západ.

Zdroj: tradingeconomics.com

KomodityRopaRusko
Sdílejte:

Nenechte si ujít

S&P 500: Největší firmy táhnou trh nahoru. A vám to vadí?!

S&P 500: Největší firmy táhnou trh nahoru. A vám to vadí?!

8. 8.-Andrej Rády
Americké akcie