Evropské akcie v pondělí výrazně oslabily, nedařilo se technologiím
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo hluboko v červených číslech, z hlavních burz oslabila nejvíce frankfurtská. Propadu vládly technologické akcie, které reagovaly na nejistotu ohledně dopadu amerických cel na výhled ekonomiky. Tento týden přinese další geopolitické události v podobě setkání amerických a ukrajinských představitelů v Saúdské Arábii. Spojené státy uvedly, že jednání, které se uskuteční v úterý v Džiddě, jim umožní zjistit, zda je Ukrajina ochotná učinit významné ústupky s cílem dosáhnout mírové dohody s Ruskem a ukončit válku.
Panevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 1,29 % na 546,20 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,92 % na 8 600,22 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 1,69 % na 22 620,95 bodu a francouzský CAC 40 korigoval o 0,90 % na 8 047,60 bodu.
V rámci indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností Valeo (+6,52 %), A.P. Møller-Mærsk (+5,94 %) nebo Porsche (+5,01 %). Pod nulou naopak seanci zakončily cenné papíry firem Financiere de Tubize (-11,02 %) či UCB (-10,13 %).
Nejdůležitější pondělní události na evropských trzích
- Automobilky Volkswagen a Stellantis potvrdily, že jejich vozy vyráběné v Severní Americe budou osvobozeny od nových 25% cel, která na dovoz z Mexika a Kanady zavedl americký prezident Donald Trump. Naopak německý výrobce BMW uvedl, že jeho vozy nesplňují podmínky dohody USMCA, a proto bude čelit clům, která mohou zdražit jeho produkty a omezit konkurenceschopnost na americkém trhu.
- Akcie francouzského satelitního operátora Eutelsat zaznamenaly minulý týden extrémní růst o téměř 390 %. Za tímto prudkým nárůstem stojí spekulace, že Eutelsat by mohl nahradit Starlink Elona Muska jako poskytovatele satelitního internetu pro Ukrajinu. V pondělí akcie Eutelsatu pokračovaly v růstu a vzrostly o dalších 22 %, přičemž investoři reagují na možné změny v evropské obranné politice.
- Odborový svaz Verdi zahájil varovné stávky na 13 německých letištích, což vedlo k rozsáhlému ochromení letecké dopravy. Od půlnoci se k protestu připojili zaměstnanci veřejných služeb letištních provozovatelů, pozemního personálu i letecké bezpečnosti, potvrdil mluvčí odborů. Stávka má trvat 24 hodin, přičemž na některých letištích, včetně Frankfurtu a Berlína, jsou naplánovány i protestní demonstrace.
- Izraelská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 rostla anualizovaným tempem 2 %, což je revize původního odhadu ve výši 2,5 %. Tento výsledek navazuje na předchozí čtvrtletní růst o 5 %, který byl rovněž revidován směrem dolů. Slábnoucí investice a negativní dopad čistého obchodu brzdily hospodářský růst, přičemž celoroční expanze izraelského hospodářství zpomalila na 0,9 %, což představuje nejslabší výkon od roku 2020.
- Společnost Bayer oznámila, že na valné hromadě 25. dubna požádá akcionáře o schválení možnosti navýšit kapitál až o 35 % v průběhu následujících tří let. Firma zdůraznila, že by tuto možnost využila pouze v krajním případě, zejména pro financování urovnání soudních sporů, kterým čelí především na americkém trhu.
- Německo: Průmyslová výroba v lednu meziročně klesla o 1,6 % (prosinec: -2,2 %).
- Německo: Obchodní bilance za únor vykázala přebytek 16 miliard eur (odhad: +21 miliard eur, leden: +20,7 miliardy eur), vývoz klesl o 2,5 %, dovoz se zvýšil o 1,2 %.
Zdroj: CNBC