Tuzemská meziroční inflace v únoru dosáhla 2,7 %, potvrdil ČSÚ
Meziroční inflace v Česku v únoru dosáhla 2,7 % a meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,2 %. V úterý to v konečné zprávě potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ).
V oddíle rekreace a kultura byly v únoru meziměsíčně vyšší ceny dovolených s komplexními službami (+5,0 %) a ceny rekreačních a kulturních služeb (+0,9 %). V oddíle bytové vybavení, zařízení domácnosti vzrostly zejména ceny velkých přístrojů pro domácnost (+1,9 %). Vývoj cen v oddíle doprava byl ovlivněn růstem cen pohonných hmot a olejů (+0,6 %). V oddíle stravování a ubytování vzrostly ceny stravovacích služeb o 0,6 %.
Naopak na meziměsíční snižování celkové cenové hladiny v únoru působily především ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde klesly ceny vepřového masa o 4,3 %, ovoce o 1,5 %, másla o 5,3 %, drůbežího masa o 2,0 % a nealkoholických nápojů o 0,7 %. V oddíle alkoholické nápoje, tabák byly nižší ceny vína (-5,8 %), lihovin (-3,5 %) a piva (-1,3 %).
Zpomalení meziročního cenového růstu bylo ovlivněno především cenami v oddíle doprava. Zde došlo k prohloubení cenového poklesu pohonných hmot a olejů, ceny byly v únoru meziročně nižší o 3,9 % (v lednu pokles o 0,4 %), částečně i vlivem jejich výraznějšího meziměsíčního růstu v únoru loňského roku.
Na meziroční růst cenové hladiny měly v únoru opět největší vliv ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde vzrostly ceny polotučného trvanlivého mléka o 12,3 %, vajec o 18,6 %, másla o 41,6 % a čokolády a čokoládových výrobků o 30,5 %. Druhé v pořadí vlivu byly ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde se zvýšily ceny lihovin o 2,9 %, piva o 0,6 % a tabákových výrobků o 9,5 %. Ceny vína meziročně klesly o 1,8 %.
V oddíle stravování a ubytování byly ceny stravovacích služeb meziročně vyšší o 4,9 % a ubytovacích služeb o 8,7 %. V oddíle bydlení vzrostly ceny nájemného z bytu o 6,7 %, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 3,5 %, vodného o 4,2 %, stočného o 3,7 % a tepla a teplé vody o 4,1 %. Ceny elektřiny klesly o 4,8 % a zemního plynu o 7,9 %. Na meziroční snižování celkové cenové hladiny v únoru nadále působily ceny v oddíle odívání a obuv, kde klesly ceny oděvů o 1,2 % a obuvi o 5,1 %.
Náklady vlastnického bydlení (tzv. imputované nájemné) meziročně vzrostly o 3,1 % (v lednu o 2,9 %) zejména v důsledku růstu cen nových nemovitostí. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení nákladů vlastnického bydlení byl 102,7 %.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,4 % a ceny služeb se zvýšily o 4,7 %.
"Z meziročního pohledu dosáhla inflace v únoru 2,7 %, což bylo o 0,1 procentního bodu méně než v lednu. Inflace se sice pohybuje nad cílem ČNB, ale udržuje se bezpečně v rámci tolerančního pásma. Na obzoru momentálně není žádná další inflační vlna. Celní války však mohou rozkolísat ceny v rámci mezinárodního obchodu," napsal v komentáři hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
"Únorová inflační statistika působí varovně, nicméně ne zcela tragicky. Souhrnný meziměsíční cenový růst o 0,2 % lze označit za relativně normální, ale skrývá se pod ním pár neobvyklých detailů. Zaprvé, v letošním únoru celkovou inflaci tlumily potraviny a energie, tedy notoricky nespolehlivé kategorie, které spíše než o celkovém inflačním prostředí vypovídají o víceméně náhodných pohybech na trhu. Pokud se zaměříme na ryze poptávkové kategorie, nabízí se smíšený obrázek. Na uzdě se daří držet cenový vývoj u zboží, byť i zde poněkud zazlobily výrobky pro domácnost. Podstatně horší je situace ve službách, hlavně pak u rekreací. Ty zdražovaly výrazně nad rámec běžné sezónnosti, což by naznačovalo, že přetrvávají dostatečně silná spotřebitelská poptávka a tlak na růst mezd. Není ovšem bez zajímavosti, že stravovací a ubytovací služby zdražovaly relativně umírněné, ačkoli by jejich situace měla být obdobná. Nelze tedy vyloučit, že u rekreací sledujeme hlavně dozvuk novoročního přecenění a v dalších měsících se zde již žádné další drama konat nebude. Důvodů k opatrnosti ovšem nová data nabízejí dostatek, a podle nás tedy bude bankovní rada ČNB na březnovém jednání mít o čem debatovat. Dnešek podle nás dodal argumentační munici spíše jestřábům, tedy příznivcům zachování úrokových sazeb na stávající úrovni," doplnil hlavní ekonom ve společnosti CYRRUS Vít Hradil.
Zdroj: ČSÚ