US MARKETZavírá za: 4 h 3 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Spíše nutnost než láska. Páry spolu začínají bydlet kvůli penězům

Mnoho párů v Česku zvažuje společné bydlení ne z romantických pohnutek, ale kvůli ekonomickému tlaku. Nájmy jsou na nových rekordech a lidé hledají cestu, jak snížit podíl nákladů na bydlení na celkovém rozpočtu domácnosti. Stále více se tak prosazují také spolubydlení nebo skupinový pronájem rodinných domů.

Hlavní motivace je jasná – ušetřit. Výše nájmů začátkem letošního roku dosáhla na nová maxima v podstatě po celém Česku. Ve 13 ze 14 krajů vyskočily ceny v prostém meziročním srovnání stejných období v procentuálním vyjádření dvouciferně. Nejvíce v regionech, především v Olomouckém kraji (přes 30 %), Pardubickém kraji (přes 25 %) nebo Jihočeském kraji (25 %). V Praze ceny stouply meziročně asi o 15 %, v Brně o necelou čtvrtinu. A data z přelomu roku 2024 a 2025 ukazují, že valorizaci nájmů berou majitelé vážně a nové smlouvy jso uzavírané za výrazně vyšší ceny.

Rozevírají se také nůžky mezi cenou za pronájem malých bytů, především garsonek, a těch s větší metráží. Garsoniéry jsou na plochu tradičně nejdražší, přičemž jejich nájemní cena se může lišit od cen nájmů bytů v dispozicích 2+1 a větších až o 15 %.

Situace na nájemním trhu už se projevuje zásadní změnou jednoho trendu. Zatímco v minulosti se domácnost stěhovala v průměru jednou za dva roky a čtyři měsíce, nyní se tato doba významně prodlužuje, aktuálně o více než rok. A rozhodně se bude dále prodlužovat. Kdo se stěhovat nemusí, ten rád zůstává ve stávajícím nájmu za podmínek, které má s majitelem domluvené a které jsou ve většině případů výrazně výhodnější než aktuální nabídka na trhu.

Ceny nájemního bydlení v Česku

Opakuje se přitom situace z roku 2019. Pro řadu párů je hlavním impulzem k sestěhování růst celkových nákladů na bydlení. Dva nájmy například v Praze nebo Brně jsou výrazně větším zásahem do rozpočtu než před dvěma či třemi lety. Sestěhování je tak častěji pragmatickým rozhodnutím než romantickým gestem.

Zároveň se zdá, že dříve běžný scénář, tedy sestěhování páru na společnou větší plochu, již neplatí. Výrazně častěji se prosazuje spíše sestěhování v rámci již užívaného bytu. Právě z důvodu zachování původních nájemních podmínek. Roste také zájem o spolubydlení, a to i u párů, které jsou již ekonomicky činné. Opatrně se prosazuje i trend párového bydlení v rodinných domech.

Celková cena je sice hlavní parametr, pro mladé páry je ale důležitá také lokalita. A jsou pro ni schopny udělat třeba i takový ústupek, že budou sdílet domácnost s dalším párem. Byt o větší metráži se shání lépe. A podobné to je i s dvougeneračními rodinnými domy, které jsou nabízené k pronájmu v některých krajských a okresních městech. Celkové náklady v nich vycházejí výhodněji, než kdyby se pár snažil získat garsonku v centru města.

Zdroj: Bezrealitky.cz

BydleníČeská ekonomikaČeská republikaNemovitostiRealitní trh
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa