Americké akcie v úterý oslabily, ztrácela většina největších firem
Akcie ve Spojených státech po dvou růstových obchodních seancích obnovily pokles, který trvá téměř měsíc. Nedařilo se většině titulů. Investoři čekají na novou prognózu Fedu, která bude zveřejněna ve středu.
Index Dow klesl o 0,62 % na 41 581,31 bodu, širší S&P 500 odevzdal 1,07 % na 5 614,66 bodu, technologický Nasdaq Composite spadl o 1,71 % na 17 504,12 bodu a index akcií menších firem Russell 2000 ztratil 0,89 % na 2 049,94 bodu. Index volatility VIX se zvedl o 5,80 % na 21,70 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA byl na konci dne prakticky beze změny na 4,287 %. Ceny ropy klesly zhruba o procento, naopak zlato a stříbro okolo procenta přidaly, mírně oslabil americký dolar a bitcoin zlevnil zhruba o dvě procenta na 82 490 USD.
Akcie Tesly (-5,34 %) opět výrazně zlevnily, tentokrát po snížení cílové ceny od RBC Capital Markets kvůli rostoucí konkurenci na trhu elektromobilů. Tesla tak za poslední měsíc ztratila přes 36 %. Slabý den zažily i další technologické tituly (Palantir Technologies -3,96 %, NVIDIA -3,43 %).
Podle Rhyse Williamse, investičního ředitele Wayve Capital, se trh zřejmě snaží přesunout peníze z titulů, které v posledních letech rostly, do těch, které zaostávaly. Dodal, že volatilita na trzích může přetrvávat až do rozhodnutí prezidenta Trumpa ohledně celních výjimek na dovoz z Kanady a Mexika, které má padnout 2. dubna.
Propad přišel po dvou růstových seancích, kdy se trh snažil zotavit po několika těžkých týdnech způsobených slabými ekonomickými daty a nejasnou obchodní politikou Bílého domu. S&P 500 vstoupil do korekce minulý týden, ale díky pátečnímu a pondělnímu růstu část ztrát umazal. Nasdaq v korekci zůstává. Všechny tři hlavní indexy jsou stále od začátku roku ve ztrátě.
Investoři nyní vyhlížejí výsledek dvoudenního zasedání Fedu, které skončí ve středu. Podle nástroje CME FedWatch trh předpokládá s 99% pravděpodobností, že centrální banka sazby nezmění.
Nejdůležitější úterní události na amerických trzích
- Společnost Alphabet, mateřská firma Googlu, oznámila akvizici kyberbezpečnostního startupu Wiz za částku přesahující 32 miliard dolarů. Dohoda, která bude oficiálně oznámena v úterý, je výrazně vyšší než nabídka 23 miliard dolarů z loňského roku, kterou Wiz odmítla kvůli obavám z antimonopolních překážek.
- Podíl globálních investorů v amerických akciích v březnu zaznamenal nejvýraznější propad v historii, ukazuje průzkum Bank of America. Obavy z hospodářské stagnace, obchodních válek a konce ekonomické dominance Spojených států vedly k prudkému poklesu důvěry v tamní akciový trh.
- Společnost NVIDIA na své každoroční konferenci GTC 2025 představila nové čipy a technologie, které mají posunout hranice vývoje a nasazování umělé inteligence. Generální ředitel firmy Jensen Huang oznámil dvě zásadní novinky - Blackwell Ultra, vylepšenou generaci výkonných AI čipů, a Vera Rubin, novou architekturu GPU a CPU, která přijde na trh v roce 2026. General Motors a NVIDIA v rámci konference oznámily strategické partnerství, jehož cílem je využít pokročilé technologie a AI k modernizaci výroby vozidel, rozšíření autonomních funkcí a zefektivnění provozu továren.
- V roce 2024 počet společností, které se nacházely v insolvenci, proti předchozímu roku vzrostl celosvětově o 10 %. Podle analýzy Allianz Trade k velkému nárůstu insolvencí došlo v USA, Německu či Itálii. Růst nově hlásí i Čína. Podle expertů letos i v příštím roce počet společností v insolvenci dále poroste, prognózy navíc ještě mohou zhoršit vysoké úrokové sazby, horší dostupnost úvěrů nebo obchodní války.
- Společnost Strategy oznámila záměr vydat preferenční akcie za 500 milionů dolarů. Získané prostředky plánuje využít především na další nákup bitcoinu. Pokračuje tak v dlouhodobé strategii akumulace největší světové kryptoměny.
- Goldman Sachs změnila svůj pohled na akcie módního gigantu Ralph Lauren, doporučení na ně zvýšila ze stupně "neutrální" na "kupovat". Analytici banky oceňují stabilní postavení značky v nejistém obchodním prostředí a předpokládají výrazný růst ceny titulu, cílová cena je 286 dolarů.
- Analytici společnosti Evercore ISI zvýšili cílovou cenu akcií Applu z 250 na 260 dolarů, nadále hodnotí titul jako vhodný k nákupu. Po smíšených výsledcích za poslední čtvrtletí investory uklidnila optimistická prognóza pro nadcházející období.
- Barclays snížila doporučení na akcie PepsiCo na "neutrální". Důvodem je nejistý výhled růstu objemu prodejů divize Frito-Lay North America. Analytici odhadují, že dlouhodobě může dosáhnout přibližně 1,5% objemového růstu, což odpovídá přibližně 3% organickému růstu tržeb. Nicméně v krátkodobém horizontu zůstávají rizika spojená s nestabilním makroekonomickým prostředím.
- Počet vydaných stavebních povolení v USA v únoru podle předběžných dat klesl o 1,2 % na celoročně přepočtené tempo 1,56 milionu (leden: -0,6 % na 1,453 milionu).
- Zahájená výstavba v USA v únoru meziměsíčně vyskočila o 11,2 % na celoročně přepočtené tempo 1,501 milionu jednotek (leden: -11,5 % na 1,35 milionu).
- Index cen dovozu do USA v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +1,6 %, leden: +1,8 %) a meziměsíčně se zvýšil o 0,4 % (odhad: -0,1 %, leden: -0,4 %). Index cen vývozu z USA meziročně vzrostl o 2,1 % (leden: +2,7 %) a meziměsíčně se zvýšil o 0,1 % (odhad: -0,2 %, leden: +1,3 %).
- Průmyslová výroba v USA v únoru meziměsíčně stoupla o 0,7 % (odhad: +0,2 %, leden: +0,3 %) a meziročně se zvýšila o 1,4 % (leden: +1,9 %, revidováno z +2 %).
Zdroj: CNBC