Hudební příjmy rostly i v roce 2024, tahounem zůstává streamování
Globální příjmy z nahrané hudby vzrostly v roce 2024 o 4,8 % na 29,6 miliardy dolarů, a to především díky placeným streamovacím službám. Podle výroční zprávy Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) se počet předplatitelů zvýšil o 10,6 % na 752 milionů. Organizace zároveň vyzvala k lepší ochraně autorských práv hudebníků před umělou inteligencí.
Prodej fyzických nosičů klesl o 3,1 % na 4,8 miliardy dolarů po silném roce 2023. Zatímco CD a hudební DVD zaznamenaly pokles, vinylová alba zažila již osmnáctý rok růstu, tentokrát o 4,6 %.
"Hudba hraje klíčovou roli v našich životech, což potvrzuje i pokračující růst globálního hudebního průmyslu," uvedla generální ředitelka IFPI Victoria Oakley. Dodala, že inovace, nové technologie a investice do umělců mají potenciál hudební ekosystém ještě více rozvíjet.
Růst příjmů zaznamenaly všechny regiony, přičemž nejrychleji rostl trh na Blízkém východě a v severní Africe (22,8 %), následovaný subsaharskou Afrikou (22,6 %) a Latinskou Amerikou (22,5 %). Evropa, která tvoří více než čtvrtinu celosvětových hudebních příjmů, vzrostla o 8,3 %, zatímco Australasie přidala 6,4 %. Spojené státy a Kanada, které představují asi 40 % světových hudebních tržeb, vykázaly růst o 2,1 %, zatímco Asie si polepšila o 1,3 %.
Oakley zároveň upozornila na rizika spojená s generativní umělou inteligencí. AI podle ní může podpořit kreativitu umělců a zlepšit zážitek fanoušků, avšak někteří vývojáři používají chráněnou hudbu k trénování svých systémů bez svolení autorů.
"Žádáme politiky, aby chránili hudbu a umění. Umělá inteligence by měla podporovat a rozvíjet lidskou kreativitu, ne ji nahrazovat," dodala Oakley.
Zdroj: Reuters