Evropské burzy ve čtvrtek oslabily, nedařilo se zejména německým akciím
Obchodování na akciových trzích v západní Evropě ve čtvrtek skončilo pod nulou. Pokles vedla frankfurtská burza, která odepsala procento a čtvrt. O měnově politice jednaly centrální banky Spojeného království, Švýcarska a Švédska. Bank of England sazby potvrdila na stávající úrovní, švýcarská měnová autorita základní úrok srazila z 0,50 % na 0,25 % a Sveriges Riksbank základní sazbu ponechala na 2,25 %.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,43 % na 552,98 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,05 % na 8 701,99 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 1,24 % na 22 999,15 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,95 % a skončil na 8 094,20 bodu.
Nedařilo se mimo jiné akciím společností Sodexo (-17,15 %), Carl Zeiss Meditec (-6,32 %) nebo Delivery Hero (-5,55 %). V plusu naopak den zakončily cenné papíry firem CVC Capital Partners (+4,52 %), Prudential (+2,92 %) či Hemnet Group (+2,86 %).
Nejdůležitější čtvrteční události na evropských trzích
- Bank of England (BoE) rozhodla na březnovém zasedání většinou 8 ku 1 ponechat hlavní úrokovou sazbu na úrovni 4,50 %, což odpovídá očekávání trhu. Centrální banka zvolila opatrný přístup kvůli přetrvávající vysoké inflaci a rostoucí nejistotě ve světové ekonomice, přičemž varovala před možným dalším růstem inflace v druhé polovině roku. Analytici přesto čekají, že na příštím jednání v květnu BoE sazby sníží.
- Pokud by mezi Evropskou unií a Spojenými státy vypukla rozsáhlá obchodní válka, mohlo by to podle šéfky ECB Christine Lagardeové vést k výraznému růstu inflace a zpomalení ekonomiky eurozóny. Lagardeová to ve čtvrtek uvedla před hospodářským a měnovým výborem Evropského parlamentu. Jako možné řešení označila těsnější mezinárodní spolupráci.
- Německá výrobní inflace v únoru stoupla, avšak méně, než se čekalo. Meziročně se index výrobních cen zvýšil o 0,7 %, čekal se procentní růst po +0,5 % v lednu. Meziměsíčně se výrobní ceny naopak snížily o 0,2 %, čekal se jejich růst tempem 0,1 % po -0,1 % v lednu.
- Nezaměstnanost ve Spojeném království zůstává stabilní. Její míra za tři měsíce do konce ledna byla potvrzena na 4,4 %. Počet zaměstnaných za tyto tři měsíce narostl o 144 tisíc (předchozí tříměsíční období +107 tisíc).
- Švýcarská centrální banka podle očekávání uvolnila měnovou politiku. Základní úrokovou sazbu snížila na polovinu, z 0,50 % na 0,25 %. Centrální banka zredukovala sazby popáté v řadě, měnovou politiku začala uvolňovat před rokem. O nastavení sazeb ve čtvrtek rozhodnou také centrální banky Spojeného království a Švédska. Americká centrální banka po dvoudenním jednání, které skončilo ve středu, oznámila ponechání sazeb beze změny.
- Švédská centrální banka podle předpokladů ponechala základní úrokovou sazbu na 2,25 %.
- Eurozóna: Stavební výroba v lednu meziročně stagnovala po prosincovém revidovaném růstu o 0,8 %, meziměsíčně se zvýšila o 0,2 %.
Výsledková sezóna
- Italská automobilka Lamborghini dosáhla v roce 2024 rekordních výsledků, její tržby překročily 3 miliardy eur a zisk výrazně vzrostl. Šéf firmy Stephan Winkelmann však upozornil, že plánovaná americká cla na evropské produkty představují reálnou hrozbu pro odbyt vozů značky ve Spojených státech, které jsou jejím největším odbytištěm.
Zdroj: CNBC