Růst tuzemské ekonomiky loni táhla spotřeba domácností
Výkon české ekonomiky se loni mírně zvýšil. Reálný růst průměrné mzdy se projevil ožitím domácí poptávky a zlepšením výsledků ve službách, průmysl ale pocítil oslabení zahraniční poptávky a klesala investiční aktivita, vyplývá z analýzy Českého statistického úřadu.
"Výdělky domácností loni reálně rostly, a v průběhu roku tak postupně sílil růst domácí spotřeby. Limity optimismu domácností i podniků se však projevily na klesajících investicích. Na proexportně orientované obory průmyslu dopadala oslabující zahraniční poptávka, na druhé straně se však dařilo službám," říká místopředseda Českého statistického úřadu Jaroslav Sixta.
Hrubý domácí produkt ČR se loni zvýšil o procento. Meziroční růst HDP v průběhu roku sílil, v čtvrtém čtvrtletí česká ekonomika vzrostla meziročně o 1,8 % a mezičtvrtletně o 0,7 %.
Hrubá přidaná hodnota (HPH) loni vzrostla o 0,3 %. Vývoj po celý rok byl charakteristický slabým výkonem ve zpracovatelském průmyslu, kde HPH celkově klesla o 1,6 %. To kompenzovalo odvětví služeb povzbuzené ožívající spotřební poptávkou. V čtvrtém čtvrtletí se HPH mezičtvrtletně nezměnila a meziročně se zvýšila o 1,1 %. Ve směru mezičtvrtletního i meziročního poklesu působil průmysl. Naproti tomu na konci roku došlo k výraznějšímu mezičtvrtletnímu ožití v činnostech v oblasti nemovitostí a vzrostl také výkon v uskupení obchod, doprava, ubytování a pohostinství.
Přírůstek spotřebitelských cen loni dosáhl 2,4 %, což bylo nejméně od roku 2018. Výrazný propad tempa oproti roku 2023 byl způsoben zmírněním růstu cen bydlení a energií a také poklesem cen potravin a nealkoholických nápojů. V čtvrtém čtvrtletí však došlo ke zrychlení meziročního růstu spotřebitelských cen na 2,9 %. Za tím stojí zejména ceny potravin, které na konci roku začaly opět meziročně růst. Dále zrychloval meziroční růst nabídkových i realizovaných cen bytů a zvýšily se i ceny zemědělských výrobců.
Průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců loni vzrostla nominálně o 7,1 % a reálně o 4,6 %. Přestože šlo o jedno z nejvýraznějších navýšení kupní síly mezd za dvě dekády, výše průměrných hrubých reálných výdělků stále nedosáhla úrovně z roku 2019. V čtvrtém čtvrtletí vystoupala průměrná nominální mzda na 49 229 korun, meziročně stoupla o 7,2 % a proti třetímu čtvrtletí loňského roku byla vyšší o 1,7 %. Celková zaměstnanost loni vzrostla o 0,3 %, takřka výhradně zásluhou služeb.
Zdroj: ČSÚ