Americké akcie v pondělí prudce posílily, obchodníci doufají ve zmírnění nových celních bariér
Akcie v USA na úvod týdne výrazně zpevnily díky nadějím, že prezident Donald Trump odloží nebo zmírní plánovaná cla. To by mohlo zabránit ekonomickému zpomalení v důsledku dlouhodobé obchodní války. Index S&P 500 se vyhoupl nad svůj 200denní klouzavý průměr.
Index Dow vzrostl o 1,42 % na 42 583,32 bodu, širší S&P 500 si připsal 1,76 % na 5 767,57 bodu, technologický Nasdaq Composite posílil o 2,27 % na 18 188,59 bodu a index akcií menších firem Russell 2000 se zvedl o 2,55 % na 2 109,38 bodu. Index volatility VIX spadl o 9,34 % na 17,48 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o devět bazických bodů na 4,341 %. Ceny ropy vzrostly zhruba o procento a půl, zlato a stříbro odevzdaly do půl procenta, dolarový index se zvedl asi o 0,23 % na 104,325 bodu a bitcoin zdražil o dvě a půl procenta na 87 460 USD.
Akcie Tesly (+11,93 %), které mají za sebou devět týdnů poklesů v řadě, výrazně zpevnily a navázaly na zisky z pátku. Meta Platforms (+3,79 %) a NVIDIA (+3,15 %) také masivně přispěly k růstu indexu S&P 500.
Podle zpráv agentury Bloomberg a deníku The Wall Street Journal by cla mohla být užšího rozsahu a v některých sektorech by mohla být odložena, což trh vnímá pozitivně. Trump v pondělí odpoledne uvedl, že "mnoha zemím" může poskytnout výjimky, ale potvrdil, že cla na farmaceutický průmysl a automobilový sektor budou zavedená "v blízké budoucnosti", a to mimo balík opatření oznámený na 2. dubna.
Podle investičního stratéga Charlieho Ripleyho z Allianz Investment Management se zlepšují tržní podmínky, protože obavy z rozsáhlých cel ustupují. Pokud americká administrativa zvolí cílenou a opatrnou strategii, riziko obchodní války se sníží a hospodářský růst v USA by mohl být podpořen.
V posledních týdnech rostly obavy z recese kvůli slábnoucí důvěře spotřebitelů. Akcie od konce února rychle oslabovaly a S&P 500 se ocitl v pásmu korekce.
Trump již v pátek naznačil, že by mohl být v zavádění recipročních cel "flexibilní". Tato zpráva podpořila růst akciových indexů a přispěla k tomu, že S&P 500 přerušil sérii čtyř ztrátových týdnů.
Nejdůležitější pondělní události na amerických trzích
- Německý koncern Bayer utrpěl další zásadní právní porážku, když mu soud v americké Georgii nařídil zaplatit odškodnění ve výši asi 2,1 miliardy dolarů kvůli herbicidu Roundup. Verdikt zahrnuje 2 miliardy dolarů jako represivní odškodnění a 65 milionů dolarů jako kompenzaci pro žalobce.
- Jihokorejský výrobce čipů pro umělou inteligenci FuriosaAI odmítl nabídku společnosti Meta Platforms na převzetí za 800 milionů dolarů. Společnost, která vyvíjí konkurenci pro čipy Nvidie, dala přednost nezávislému rozvoji a chystá další kolo financování s cílem pozdějšího vstupu na burzu.
- Hyundai oznámí investici 20 miliard dolarů do rozšíření výroby ve Spojených státech, součástí je i výstavba nové ocelárny v Louisianě za 5 miliard dolarů. Firma tím reaguje na Trumpovu celní politiku a plánuje posílit svou produkci elektromobilů na americkém trhu.
- Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy brzy uvalí cla na automobily, hliník a farmaceutické produkty. Podle něj jsou tato opatření nezbytná k zajištění domácí výroby strategických materiálů pro případ válek či krizí. Trump zároveň uvedl, že některé země mohou získat výjimku, pokud sníží svá cla nebo přesunou výrobu do USA.
- Trump dále pohrozil, že země, jež by odebíraly ropu a zemní plyn z Venezuely, budou od 2. dubna čelit 25% clu na veškerý vývoz do USA.
- Americký výrobce čipů Intel, který v posledních letech bojuje s problémy, má podle analytika z Bank of America Viveka Aryi s příchodem nového šéfa Lip-Bu Tana šanci vrátit se na výsluní. Tan však čelí řadě výzev včetně ostré konkurence a finanční nestability podniku.
- Čínský ministr obchodu Wang Wen-tchao při setkání s generálním ředitelem Applu Timem Cookem uvedl, že země podporuje rozšíření investic americké technologické společnosti. Wang a Cook jednali také o obchodních aktivitách Applu v Číně a o čínsko-amerických hospodářských vztazích.
- Americký kompozitní index nákupních manažerů v březnu podle předběžných dat S&P Global stoupl na 53,5 bodu (únor: 51,6 bodu). PMI ve službách stoupl na 54,3 bodu (odhad: 50,8 bodu, únor: 51 bodů) a ukazatel za výrobu klesl na 49,8 bodu (odhad: 51,8 bodu, únor: 52,7 bodu). Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu.
- Index aktivity chicagského Fedu v únoru stoupl na 0,18 bodu (leden: -0,08 bodu, revidováno z -0,03 bodu).
Zdroj: CNBC