Důvěra Američanů v ekonomiku klesla, index očekávání je na 12letém minimu
Spotřebitelská důvěra v USA se v březnu výrazně propadla v důsledku nejistoty kolem politiky prezidenta Donalda Trumpa a růstu cen. Index očekávání klesl na nejnižší hodnotu od roku 2012 a signalizuje možné hospodářské zpomalení.
Celkový index spotřebitelské důvěry v březnu dosáhl 92,9 bodu po únorových 100,1 bodu. Je to nejnižší hodnota od května 2020. Klíčový index očekávání, který měří výhled domácností na příjmy, zaměstnanost a podnikatelské podmínky v příštích měsících, se propadl z únorových 72,9 bodu na 65,2 bodu – nejníže za 12 let.
Index se navíc již druhý měsíc drží pod hranicí 80 bodů, což historicky signalizuje zvýšené riziko recese. Hlavním faktorem poklesu je zhoršení očekávání ohledně osobní finanční situace, která se dostala na nejnižší úroveň za více než dva roky. "Nejvýraznějším vývojem je pokles očekávání ohledně finanční situace spotřebitelů. To ukazuje, že rostoucí nejistota kolem ekonomického výhledu už ovlivňuje to, jak Američané vnímají svou budoucnost," uvedla Yelena Shulyatyevapvá, hlavní ekonomka Conference Board.
Z pěti sledovaných složek indexu v březnu vzrostlo pouze hodnocení aktuální situace na trhu práce. Výhled na akciové trhy se poprvé od roku 2023 přehoupl do negativního teritoria – pouze 37,4 % respondentů očekává, že akcie v příštím roce budou zdražovat.
Zdroj: Yahoo! Finance