Americké akcie ve čtvrtek oslabily, nedařilo se cenným papírům výrobců polovodičů
Obchodování na akciových trzích ve Spojených státech ve čtvrtek skončilo pod nulou. Investoři zvažovali dopady ve středu oznámených cel na dovoz automobilů do USA na americký automobilový průmysl a celou ekonomiku. Na poli makrodat si o pozornost řekla finální zpráva o vývoji ekonomiky USA v závěru loňského roku.
Index Dow klesl o 0,37 % na 42 299,70 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,33 % a skončil na 5 693,31 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,53 % na 17 804,03 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,96 % na 18,69 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 4,361 %.
Nedařilo se akciím výrobců čipů, oslabily cenné papíry firem NVIDIA (-2,05 %), Broadcom (-4,06 %), AMD (-3,21 %), NXP Semiconductors (-2,77 %) i QUALCOMM (-0,27 %).
Po oznámení cel na dovoz aut do USA se nedařilo ani americkým automobilkám. Cenné papíry General Motors oslabily o 7,36 %, akcie Ford Motor přišly o 3,88 % a cenné papíry Stellantisu na NYSE odepsaly 1,09 %.
"Trump si od nových cel slibuje 'skvělý růst' amerického automobilového průmyslu, nicméně přinejmenším v nejbližší budoucnosti bude výsledkem zvýšení tamních cen aut (protože zdraží dovážená auta) a snížení jejich produkce v USA (protože zdraží dovážené vstupy). Přesun výroby z jiných zemí do USA, který Trump deklaruje jako cíl, je proces na roky. Zda se k němu výrobci odhodlají, bude záležet na jejich odhadu pravděpodobnosti, že Trumpova cla vydrží, tedy že je nezruší ani on sám, ani příští prezidenti," říká ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.
Podle některých odhadů nová cla sníží dovozy aut do USA až o téměř 75 % a zvýší ceny aut v USA o asi 5 %.
Nejdůležitější čtvrteční události na amerických trzích
- GameStop plánuje investovat do bitcoinu a získat na to 1,3 miliardy dolarů prostřednictvím emise konvertibilních dluhopisů. Nová strategie společnosti přichází jen několik týdnů poté, co vedení firmy oficiálně aktualizovalo svou investiční politiku a schválilo zařazení bitcoinu mezi své rezervní aktivum.
- Bývalá ministryně financí USA a někdejší šéfka americké centrální banky Janet Yellenová se připojuje k mezinárodnímu poradnímu sboru investiční společnosti PIMCO. Tam bude po boku dalších ekonomických osobností přispívat svými postřehy k vývoji globálních trhů a politik.
- Ekonomika Spojených států v posledním čtvrtletí loňského roku vzrostla anualizovaně o 2,4 %. Uvedlo to ve čtvrtek ve finální zprávě americké ministerstvo obchodu. Výsledek je o něco lepší než revidovaný odhad, a to díky vyšším výdajům spotřebitelů. Zůstává však otázkou, zda tempo růstu vydrží i v prostředí obchodních válek a napětí na trhu práce.
- Schodek obchodní bilance Spojených států se v únoru zmírnil na 147,91 miliardy dolarů, a to navzdory výraznému nárůstu dovozu. Výsledek překonal očekávání analytiků, kteří počítali se schodkem 134,5 miliardy dolarů. Vyplývá to z předběžného odhadu amerického ministerstva obchodu.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 22. března klesl na 224 tisíc z 225 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 223 tisíc), čekalo se 225 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 15. března klesl na 1,856 milionu z 1,881 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,892 milionu), vyhlížel se výsledek 1,890 milionu.
- Rozjednané prodeje rezidenčních nemovitostí v USA v únoru meziročně klesly o 3,6 % (leden: -5,2 %), meziměsíčně se zvýšily o 2 % (odhad: +1,5 %, leden: -4,6 %).
- Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v březnu stoupl na 1 bod (únor: -5 bodů).
- Velkoobchodní zásoby v USA v únoru podle finálních dat stouply o 0,3 % (odhad: +0,4 %, leden: +0,8 %).
Zdroj: CNBC, MarketWatch