Deficit rozpočtu ČR se v březnu prohloubil na 91,2 miliardy Kč
Český stát letos do konce března hospodařil se schodkem 91,2 miliardy Kč. V meziročním srovnání byl o 13,8 miliardy Kč mírnější. Z hlediska sezónnosti je letošní březnové meziměsíční prohloubení schodku o 22,6 miliardy Kč o něco horší než loni. Plánovaný celoroční deficit rozpočtu ČR je 241 miliard Kč.
Výdaje rozpočtu byly za první tři měsíce roku meziročně vyšší o 13,6 miliardy Kč (+2,4 %). Oproti loňsku vzrostly transfery rozpočtům územní úrovně (+8,2 miliardy Kč), zejména v souvislosti s financováním vzdělávání. Významně se zvýšily i výdaje na obsluhu státního dluhu (+ 5,1 miliardy Kč). Patrný je také nárůst investičních transferů pro Státní fond dopravní infrastruktury. Zvýšení výdajů nejen v těchto kapitolách částečně kompenzovaly meziročně nižší transfery podnikatelům, především v důsledku ukončení zastropování cen elektřiny.
Příjmy vzrostly do konce března meziročně o 27,4 miliardy Kč (+6,1 %). Z jednotlivých položek k tomu nejvíce přispěly pojistné (+13,3 miliardy Kč) a DPH (+6,1 miliardy Kč). Dynamika obou položek naznačuje, že pravděpodobně pokračuje solidní růst mezd, který se odráží v ožívání spotřebitelské poptávky.
"Schodek státního rozpočtu by se letos měl zmírnit z loňských 271,4 miliardy na 241 miliard Kč. V poměru k HDP tak letos očekáváme zmírnění schodku veřejných financí na 2,3 % z loňských 2,7 %. Nadále tedy bude hospodaření výrazně lepší než průměr EU. Působení fiskální politiky na ekonomiku bude letos podle našeho odhadu zhruba neutrální po loňské restrikci související s konsolidačním balíčkem. Očekáváme, že celkový veřejný dluh v poměru k nominálnímu HDP v příštích letech mírně vzroste, avšak postupně se bude stabilizovat. Platná zákonná úprava totiž zavazuje v konsolidaci veřejných financí pokračovat. Riziko je však podle nás vzhledem k možnosti rozvolnění tuzemských fiskálních pravidel a navýšení výdajů na obranu vychýleno střednědobě směrem k hlubším deficitům českých veřejných financí, než jsme předpokládali v poslední prognóze," napsal ekonom z Komerční banky Jaromír Gec.
Zdroj: Komerční banka