Evropské akcie v úterý výrazně zpevnily, růst táhly burzy ve Frankfurtu a Paříži
Obchodování na akciových trzích v západní Evropě v úterý skončilo v plusu. Indexy nákupních manažerů, které vycházely dopoledne, ukázaly smíšený obrázek situace ve výrobním sektoru. Investoři věnovali pozornost i inflaci za eurozónu, která ukázala další přiblížení meziročního tempa růstu cen v evropském měnovém bloku cíli Evropské centrální banky. Nyní investoři čekají na oznámení konkrétní podoby amerických cel.
Panevropský index STOXX Europe 600 v úterý přidal 1,07 % na 539,64 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,61 % na 8 634,80 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,70 % na 22 539,98 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 1,10 % na 7 876,36 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností Commerzbank (+7,39 %), Rolls-Royce Holdings (+4,06 %) nebo Siemens Energy (+3,71 %). Pod nulou den zakončily cenné papíry firem WPP (-3,61 %), Carl Zeiss Meditec (-3,05 %) či J Sainsbury (-1,96 %).
Nejdůležitější úterní události na evropských trzích
- Tempo meziročního růstu spotřebitelských cen v eurozóně v březnu v souladu s očekáváním kleslo na 2,2 % z 2,3 % v únoru. Proti únoru se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,6 % po meziměsíčním růstu o 0,4 % v únoru. Meziroční jádrová inflace, která vylučuje vliv kolísavých cen energií a potravin, klesla na 2,4 % z únorových 2,6 %.
- Míra nezaměstnanosti v eurozóně v únoru klesla o desetinu procentního bodu na 6,1 %. Před rokem byla nezaměstnanost na 6,5 %. V celé Evropské unii podíl lidí bez práce klesl rovněž o desetinu procentního bodu na 5,7 % a meziročně byl nižší o 0,4 procentního bodu.
- Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky se loni zvýšil o procento. Potvrdila to finální zpráva Českého statistického úřadu. V posledním loňském kvartálu se HDP mezičtvrtletně zvýšil o 0,7 % a meziročně stoupl o 1,8 %, to je rovněž potvrzení údajů z předchozí zprávy. Mezikvartální růst byl v závěru roku tažen spotřebou domácností, vývojem zásob a v menší míře také vládní spotřebou. Vliv čistých exportů (zahraniční obchod se zbožím a službami) byl neutrální, investiční výdaje (hrubá tvorba fixního kapitálu) vykázaly mezikvartální pokles.
- Tesla čelí prudkému poklesu prodejů ve Francii a Švédsku. V březnu zaznamenala meziroční propad již třetí měsíc po sobě, což vedlo k nejhorším výsledkům v prvním čtvrtletí od roku 2021. Pokles prodejů přichází v době, kdy se blíží uvedení nové verze Model Y a Musk čelí v Evropě kritice za své politické postoje.
- Tempo poklesu aktivity ve zpracovatelském průmyslu v eurozóně se v březnu snížilo. Index nákupních manažerů ve výrobě stoupl na 48,6 bodu z únorových 47,6 bodu. Flash údaj pro březen byl 48,7 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem její kontrakce.
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od Nationwide v březnu meziročně stoupl o 3,9 % (únor: +3,9 %), meziměsíčně se nezměnil (odhad: +0,2 %, únor: +0,4 %).
Zdroj: CNBC