US MARKETOtevírá za: 9 h 52 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Americké akcie v úterý převážně rostly, čeká se na oznámení recipročních cel USA

Americkým akciím se v úterý převážně dařilo. Z hlavních indexů jen Dow mírně klesl. Investoři nyní čekají na oznámení přesné podoby recipročních cel Spojených států, Donald Trump by tarify měl odhalit na středeční tiskové konferenci.

Index Dow klesl o 0,03 % na 41 989,96 bodu, zatímco širší S&P 500 přidal 0,38 % na 5 633,07 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,87 % na 17 449,89 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,29 % na 21,77 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o sedm a půl bazického bodu na 4,171 %.

S&P 500 - 1. dubna 2025, zdroj: Finviz

S&P 500 - 1. dubna 2025, zdroj: Finviz

Investoři v úterý věnovali pozornost indexům nákupních manažerů ve výrobě. Podle nich se situace ve zpracovatelském sektoru v USA v březnu mírně zhoršila, PMI od S&P Global podle finálních dat klesl na 50,2 bodu z únorových 52,7 bodu a index od ISM se snížil na 49 bodů z 50,3 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu.

"Investoři jsou pod velkým tlakem kvůli obrovské míře nejistoty," říká Jay Woods, hlavní stratég ve společnosti Freedom Capital Markets. "Americké akcie jsou v korekci, klíčový je tedy výhled. Jasněji by mělo být ve středu," dodal. List The Washington Post v úterý uvedl, že Trumpova administrativa zamýšlí uvalit 20% clo na většinu dovozu do Spojených států. S odkazem na nejmenované zdroje ale upozornil, že finální rozhodnutí dosud nepadlo.

Na konci března Donald Trump oznámil zavedení 25% cel na všechna auta, která nejsou vyrobená ve Spojených státech, s platností od 2. dubna. USA jsou největším cílem vývozu pro japonské i evropské automobilky (mimo vývozy do jiných zemí v Evropě). Opatření podle ekonomů zdraží auta pro Američany, Trump je chce ale přimět k nákupům amerických značek. Kdo si v USA koupí americký vůz, měl by podle dříve naznačených plánů být daňově zvýhodněn.

Nejdůležitější úterní události na amerických trzích

  • Společnost OpenAI oznámila, že uzavřela investiční kolo, v rámci kterého získala 40 miliard dolarů. To je největší soukromá technologická investice v historii. Díky této injekci dosáhla hodnota firmy 300 miliard dolarů, což ji zařadilo mezi nejhodnotnější privátně vlastněné společnosti světa, hned za SpaceX (350 miliard dolarů) a na úroveň mateřské společnosti TikToku, firmy ByteDance.
  • Tesla čelí prudkému poklesu prodejů ve Francii a Švédsku. V březnu zaznamenala meziroční propad už třetí měsíc po sobě, což vedlo k nejhorším výsledkům v prvním čtvrtletí od roku 2021. Pokles prodejů přichází v době, kdy se blíží uvedení nové verze Modelu Y a Musk čelí v Evropě kritice za své politické postoje.
  • Navzdory své dlouhodobé podpoře dogecoinu Elon Musk oznámil, že americká vláda nemá žádné plány na využití této kryptoměny. Prohlášení zaznělo během veřejného setkání ve Wisconsinu, kde Musk ukončil spekulace o možné roli dogecoinu v nově vzniklém Úřadu pro efektivitu vlády (DOGE).
  • Společnost Boeing v úterý odmítla zprávy o kolísání produkce modelu 737 MAX. Uvedla, že výroba letos nedosáhla úrovně 38 letadel měsíčně a nedošlo ani k jejímu nedávnému poklesu. Reagovala tak na zprávu serveru The Air Current, který informoval o zpomalení kvůli zpožděním při montáži křídel.
  • Americký výrobní index nákupních manažerů (PMI) v březnu podle finálních dat S&P Global klesl na 50,2 bodu (flash: 49,8 bodu, únor: 52,7 bodu). Index nákupních manažerů ve výrobě od ISM klesl na 49 bodů (odhad: 49,5 bodu, únor: 50,3 bodu).
  • JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v únoru 7,568 milionu (odhad: 7,630 milionu, leden: 7,762 milionu, revidováno ze 7,740 milionu).

Zdroj: CNBC, MarketWatch

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa