V Norsku sílí tlak na úpravu omezení pro státní investiční fond ohledně zbrojařů
Podle norské opoziční Konzervativní strany nastal čas na revizi omezení pro norský státní investiční fond ohledně zbrojního odvětví. Vládní investiční fond, největší svého druhu na světě, má od začátku tisíciletí zákaz investovat do společností dodávajících klíčové součástky pro jaderné zbraně. K revizi pravidel vyzývá i Pokroková strana.
Erna Solbergová, bývalá premiérka a současná lídryně Konzervativní strany, uvedla, že je ironické, že Norsko má pravidla vylučující společnosti vyrábějící jaderné zbraně, zatímco samo spoléhá na jaderný deštník NATO a nakupuje obranné vybavení od těchto výrobců. Hans Andreas Limi z Pokrokové strany předložil návrh na zrušení zákazu, který v současnosti brání fondu vlastnit akcie společností jako Northrop Grumman, BAE Systems, General Dynamics nebo Safran.
Krok přichází v době, kdy investoři po celém světě přehodnocují svůj postoj k vlastnictví obranných společností, zejména po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022, která vedla k výraznému zvýšení vojenských výdajů v Evropě. Norský státní investiční fond, který vlastní asi 1,5 % všech kotovaných akcií na světě a 2,5 % v Evropě, by mohl svým rozhodnutím ovlivnit i další investory.
Guvernérka norské centrální banky Ida Wolden Bacheová uvedla, že je třeba otevřenosti vůči možnosti, že to, co je považováno za eticky přijatelné, se může změnit v důsledku rostoucího napětí mezi zeměmi a zvyšování vojenských výdajů. Centrální banka spravuje fond prostřednictvím Norges Bank Investment Management (NBIM), přičemž etické směrnice fondu jsou stanoveny parlamentem.
Blížící se parlamentní volby mohou ovlivnit budoucí investiční strategii fondu. Konzervativní a Pokroková strana byly dlouho favority na vítězství v zářijových volbách a na vytvoření nové vlády. Nicméně návrat Jense Stoltenberga, bývalého norského premiéra a bývalého šéfa NATO, do domácí politiky vyrovnal šance mezi pravicovým a levicovým blokem.
Zdroj: CNBC