Portu: Průměrný důchod nebude stačit, většina padesátníků očekává snížení životní úrovně
Spoření na důchod není silnou stránkou Čechů, a to ani těch, kterým se tato životní meta blíží. Pouze zhruba třetina (31 %) lidí nad 50 let si cíleně spoří na důchod, na Slovensku je to 26,6 %. Žádné peníze stranou neodkládá jen 17,4 % dotázaných. Většina Čechů spoří bez konkrétního účelu nebo na krytí neočekávaných událostí. Jen 3 z 10 ale uspořené peníze vkládají do akcií, dluhopisů či jiných investičních instrumentů. 7 z 10 Čechů by bylo v důchodu spokojeno s částkou alespoň 25 tisíc, aktuální průměrný důchod na hranici 21 tisíc tak není dostačující. Zhruba 6 z 10 dotazovaných uvedlo, že očekávají nebo už pociťují pokles životní úrovně v důchodu.
Na přilepšení k důchodu si spoří 33 % mužů a 29 % žen ve věku nad 50 let. Mezi OSVČ je to 82,3 % dotázaných. A to i přesto, že více z nich deklaruje nadprůměrný příjem ve srovnání s běžnými zaměstnanci a mnohým z nich hrozí minimální důchod z důvodu jen základních odvodů.
"Přestože cíleně na důchod spoří relativně málo Čechů, dobrou zprávou je, že pouze 17,4 % lidí starších 50 let si nespoří žádné peníze. Z těch, kteří si nějaké peníze stranou odkládají, jich nejvíce (41,3 %) spoří bez konkrétního důvodu, zhruba stejný podíl (40,1 %) odkládá stranou pro případ neočekávaných událostí, dalším v pořadí je pak s 31% podílem spoření na přilepšení k důchodu. Na pohřeb si cíleně odkládá asi 5 % Čechů, zatímco na Slovensku je to téměř 10 % respondentů," uvádí analytik Marek Pokorný z Portu. Jen 3 z 10 dotazovaných pak odložené peníze zhodnocují formou investování do akcií, dluhopisů, podílových fondů nebo jiných instrumentů, častěji přitom muži (33,6 %) než ženy (20,1 %).
Zdroj: Portu