Americké akcie ve středu opět dokázaly napravit úvodní ztráty, trh čekal na oznámení nových cel
Americké akciové indexy ve středu po další volatilní seanci nakonec zpevnily. Wall Street se připravovala na očekávané zavedení recipročních cel na dovozy do USA.
Index Dow přidal 0,56 %) na 42 225,32 bodu, širší S&P 500 navzdory intradennímu poklesu o více než procento nakonec zpevnil o 0,67 % na 5 670,97 bodu, technologický Nasdaq Composite vzrostl o 0,87 % na 17 601,05 bodu a index akcií malých firem Russell 2000 se zvýšil o 1,65 % na 2 045,36 %. Index volatility VIX klesl o 1,19 % na 21,51 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 4,127 %. Ceny ropy klesly o necelé procento, zlato a stříbro zdražily o zhruba půl procenta, dolarový index na konci dne klesal o 0,43 % na 103,807 bodu a bitcoin odepisoval necelé procento na asi 84 560 USD.
Akcie Tesly (+5,33 %) zpevnily poté, co se objevily zprávy, že Donald Trump sdělil členům vlády, že Elon Musk v nadcházejících měsících odstoupí ze své poradní role.
Růst trhu předcházel oznámení recipročních cel. Podle Jona Bragera, portfoliomanažera z Palmer Square Capital Management, trh zůstane napjatý, dokud nebude jasné, jak na cla zareagují hlavní obchodní partneři USA. Ve středečním after-marketu futures na americké akciové indexy výrazně zlevňovaly, pro index S&P 500 indikovaly hodnoty okolo 5 580 bodů.
Detaily cel zůstávají nejasné, což vyvolává obavy o postižená odvětví a možné zpomalení ekonomiky. Ministr financí Scott Bessent ujistil zákonodárce, že nová cla stanoví maximální hranici, přičemž země budou mít možnost podniknout kroky ke snížení vyhlášené úrovně.
Trh v posledních týdnech trpěl nejistotou kolem cel a index S&P 500 zaznamenal pokles v pěti z posledních šesti týdnů. Někteří investoři ale věří, že propad byl přehnaný a že trh si najde cestu k zotavení.
Nejdůležitější středeční události na amerických trzích
- Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz zavádějící takzvaná reciproční cla na dovoz z různých zemí. Tento krok má za cíl vyrovnat obchodní podmínky tím, že USA uvalí cla odpovídající těm, která dané země uplatňují na americké zboží. Trump prohlásil, že tento krok je "historický" a představuje "osvobození" amerického průmyslu.
- Stratégové z americké investiční banky Goldman Sachs snížili prognózu pro výnos amerických státních dluhopisů ke konci roku 2025. Nově očekávají, že dvouleté dluhopisy zakončí rok s výnosem 3,3 % (původně 3,95 %) a desetileté s výnosem 4 % (původně 4,35 %).
- Americké firmy v březnu nabídly 155 tisíc nových pracovních míst, což je výrazný nárůst oproti revidovaným 84 tisícům v únoru a lepší výsledek než prognóza Dow Jones. Ta počítala se 120 tisíci. Rostly i mzdy. O 4,6 % u zaměstnanců, kteří zůstali na svých pozicích, a o 6,5 % u těch, kteří práci změnili. Vyplývá to z informací společnosti ADP, která zpracovává mzdy.
- Americký energetický gigant ConocoPhillips zvažuje prodej ropných a plynových aktiv v Oklahomě, která získal v rámci akvizice společnosti Marathon Oil v hodnotě 22,5 miliardy dolarů. Prodej by mohl firmě pomoci naplnit cíl získat dvě miliardy dolarů z odprodeje nepodstatných částí svého portfolia.
- Tesla v prvním čtvrtletí dodala 336 681 vozů, což je méně, než očekávali analytici. Produkce dosáhla objemu 362 615 vozů. Výsledky byly oznámeny jen dva dny po konci čtvrtletí, za které akcie firmy klesly nejvýrazněji od roku 2022. Firma čelí rostoucí konkurenci i reputačním problémům spojeným s Elonem Muskem.
- Americký prezident Donald Trump sdělil členům vlády a svým blízkým spolupracovníkům, že Elon Musk brzy opustí funkci v administrativě a vrátí se ke svému podnikání. Přestože Trump oceňuje Muskovo působení v čele skupiny pro snižování vládních výdajů (DOGE), oba se podle serveru Politico v posledních dnech shodli, že Musk do budoucna zaujme spíše podpůrnou roli, možná poradce.
- Podle deníku The New York Times podal Amazon na poslední chvíli nabídku na odkoupení celé aplikace TikTok, kterou vlastní čínská společnost ByteDance. Nabídka přichází jen pár dní před 5. dubnem, dokdy TikTok musí najít nečínského kupce, jinak bude v USA zakázán.
- Průmyslové objednávky v USA v únoru meziměsíčně stouply o 0,6 % (odhad: +0,5 %, leden: +1,8 %, revidováno z +1,7 %).
Zdroj: CNBC