Evropské burzy ve čtvrtek prudce oslabily, pod tlakem byly akcie firem s velkou expozicí vůči zahraničním trhům v čele s USA
Oznámení amerických "recipročních cel" zasadilo evropským akciovým trhům tvrdou ránu. Všechny hlavní indexy ve čtvrtek skončily výrazně pod nulou. Investoři se bojí eskalace obchodních válek.
Panevropský index STOXX Europe 600 spadl o 2,57 % na 523,12 bodu, britský FTSE 100 klesl o 1,55 % na 8 474,74 bodu, německý DAX přišel o 3,01 % a skončil na 21 717,39 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 3,31 % na 7 598,98 bodu.
Prudce oslabily mimo jiné akcie maloobchodních prodejců s globálně diverzifikovanými tržbami. Akcie adidasu se propadly o 11,72 %, cenné papíry Pumy spadly o 11,16 % a akcie Pandory zaznamenaly pokles ceny o 10,68 %.
Nedařilo se ani námořnímu dopravci A.P. Møller-Mærsk (-9,49 %), který platí za lakmusový papírek globální obchodní výměny.
Donald Trump ve středu večer SELČ oznámil takzvaná reciproční cla na dovoz z jednotlivých zemí. Minimální dovozní clo do USA má dosahovat 10 %. Krok má podle šéfa Bílého domu za cíl vyrovnat obchodní podmínky.
Hlavní ekonom ČSOB Private Banking Dominik Rusinko vysvětlil, že výpočet "cel", která jednotlivé země, respektive EU údajně uplatňují proti USA, je založený na odečtení dovozu dané země z USA od jejího vývozu do USA a následném vydělení tohoto výsledku objemem amerického vývozu. "To je opravdu bizardní, neboť vztah k celní politice je v tomto ohledu minimální. Je zároveň zarážející, že americká administrativa nedokázala přijít s ničím sofistikovanějším po mnoha týdnech plánování," napsal v ranním komentáři.
Index evropského sektoru výroby aut STOXX Europe 600 Automobiles & Parts klesl o 3,21 %. Už dříve Trump oznámil cla na dovoz všech aut do Spojených států ve výši 25 %. Nedařilo se ani bankovnímu sektoru (-5,6 %) a technologickému odvětví (-5,4 %).
Investoři nyní čekají, jak se jednotlivé země vůči nově představeným clům postaví. Evropská unie je podle vyjádření některých vrcholných představitelů s USA ochotná jednat, avšak pokud domluva nebude možná, je připravená přijmout protiopatření. Právě to by přitom podle ekonomů mohlo dále prudce zhoršit vyhlídky světové ekonomiky.
Nejdůležitější čtvrteční události na evropských trzích
- Tempo růstu aktivity v sektoru služeb v eurozóně v březnu zrychlilo. Finální index nákupních manažerů sestavovaný společností S&P Global dosáhl 51 bodů, flash údaj byl 50,4 bodu a únorová hodnota byla 50,6 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu. Kompozitní PMI, který vedle sektoru služeb zahrnuje i zpracovatelský průmysl, se zvýšil na 50,9 bodu z únorových 50,2 bodu, flash údaj byl 50,4 bodu.
- Automobilka Stellantis oznámila dočasné uzavření závodů v Kanadě a Mexiku v reakci na nová 25% cla prezidenta Donalda Trumpa, která začala platit ve čtvrtek. Jedná se o dosud nejrazantnější reakci automobilového sektoru na nové obchodní bariéry.
- Švýcarsko: Meziroční inflace v březnu zůstala na 0,3 % (odhad: +0,5 %), meziměsíčně se spotřebitelské ceny nezměnily (únor: +0,6 %).

Zdroj: CNBC