Japonské banky jsou pod tlakem, americká cla vyvolávají obavy z ohrožení křehkého zotavení ekonomiky
Akcie japonských bank se v pátek propadly poté, co nové americké tarify vyvolaly obavy z globálního zpomalení, které by mohlo zbrzdit křehké oživení japonské ekonomiky. Investoři reagují na rostoucí rizika ohrožující návrat země k běžným úrokovým sazbám po desetiletích stagnace.
Akcie japonských bank v pátek zaznamenaly prudký pokles, když nové americké obchodní tarify prezidenta Donalda Trumpa vyvolaly na trzích paniku z možného zpomalení globálního hospodářského růstu. Tokijský index bankovního sektoru zakončil obchodování propadem o více než 8 %, čímž se týdenní ztráty vyšplhaly na 20 %. Největší finanční instituce v zemi, Mitsubishi UFJ Financial Group, oslabila o 8,5 %.
Japonské banky patří mezi největší poskytovatele úvěrů na světě a jejich náhlý propad podtrhl nejen globální dopady amerického protekcionismu, ale i křehkost japonského pokusu o ukončení deflační éry.
Po letech stagnace a zmrazených mezd se čtvrtá největší ekonomika světa začala konečně zotavovat. Inflace i mzdy začaly růst, a Japonská centrální banka po téměř dvaceti letech symbolicky zvýšila úrokové sazby. Tento pozitivní trend je však nyní ohrožen vývojem ve Spojených státech, které jsou hlavním exportním trhem pro japonské automobilky a další klíčová odvětví.
"Svět se změnil a málokterá ekonomika na tyto změny reaguje tak silně jako Japonsko," uvedl Fred Neumann, hlavní ekonom pro Asii v HSBC Hongkong. "Slabší dolar a hrozba globální obchodní recese zásadně podkopávají japonské vyhlídky na inflaci."
Růst cen v Japonsku byl do značné míry tažen silným dolarem a slabým jenem, což vedlo ke zdražení dovozu paliv a potravin a přimělo firmy ke zvyšování mezd. Inflace nyní přesahuje cíl centrální banky ve výši 2 % již téměř tři roky.
Analytici očekávají, že Bank of Japan na svém zasedání 1. května zřejmě sníží odhad růstu ekonomiky a nebude dál zvyšovat sazby. Vyšší americká cla by podle odhadů mohla snížit růst HDP až o 0,8 procentního bodu.
Zároveň ale roste nejistota ohledně toho, jak dlouho si centrální banka bude moci dovolit držet sazby beze změny – zejména kvůli domácím inflačním tlakům a výzvám ze strany jestřábích členů vedení banky.
"Obava, že obchodní válka zabila japonské oživení, je hlavním důvodem současného výprodeje," řekl Kyle Rodda, analytik trhu z Capital.Com v Melbourne. "Výnosy japonských dluhopisů klesají, výnosová křivka se zplošťuje, což snižuje ziskovost bank. A k tomu všemu ještě hrozí posilující jen – dohromady je to velmi negativní směs pro bankovní sektor."
Zdroj: Reuters