Česká data za únor: Dovoz rostl vyšším tempem než vývoz, stavební produkce stagnovala a průmyslová výroba mírně vzrostla
Podle předběžných údajů skončila v únoru bilance českého zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 35,5 miliardy Kč. Kladné saldo bylo meziročně o 0,5 miliardy Kč nižší. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Vyšla i data o průmyslu a stavebnictví. Stavební produkce v únoru meziročně vzrostla o 0,9 %, zatímco meziměsíčně byla nižší o 0,6 %. Průmyslová výroba meziročně reálně vzrostla o 1,5 % a meziměsíčně byla vyšší o 1,7 %.
Obchodní bilance
Celkové saldo zahraničního obchodu se zbožím příznivě ovlivnil zejména meziročně vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly (o 9,6 miliardy Kč) a elektřinou (o 2,6 miliardy Kč). Deficit obchodu s ropou a zemním plynem se zmenšil o 2,7 miliardy Kč. Nepříznivý vliv na celkovou bilanci měl hlavně pokles kladného salda obchodu s elektrickými zařízeními (o 5,2 miliardy Kč) a kovodělnými výrobky (o 3,1 miliardy Kč). Prohloubil se deficit obchodu s chemickými látkami a přípravky (o 1,9 miliardy Kč).
Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy EU se v únoru meziročně snížil o 0,8 miliardy Kč. Deficit obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 1,2 miliardy Kč.
Meziročně vzrostl vývoz o 1,3 % na 400 miliard Kč a dovoz o 1,6 % na 364,5 miliardy Kč. Únor 2025 měl o jeden pracovní den méně než únor 2024.
"Únorová obchodní bilance si zachovala příznivý vývoj zejména díky nárůstu vývozu motorových vozidel a jejich dílů, a to meziročně o 6 %. Jejich dovoz naopak klesl o 4,9 %. K meziročnímu růstu dovozu pak nejvíce přispěla elektrická zařízení, a to o 11,7 %," říká Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.
Meziměsíčně po sezónním očištění se vývoz zvýšil o 0,3 %, zatímco dovoz klesl o 0,8 %.
Za leden a únor dohromady dosáhl přebytek obchodní bilance 56,6 miliardy Kč, což představuje meziroční růst o 13,5 miliardy Kč. Od začátku roku stoupl vývoz o 6,4 % a dovoz o 4,9 %.
"Za celý letošní rok náš odhad počítal s přebytkem zahraničního obchodu 127 miliard Kč po loňských 225 miliardách Kč. Navrhovaná cla ze strany Spojených států však zřejmě povedou k horšímu výsledku. Přímá expozice do Spojených států je sice nízká (3 %), exporty ze strany EU do USA však činí 20 %, a tak bude Česká republika zřejmě významně zasažena přes tento kanál," poznamenala ekonomka z Komerční banky Jana Steckerová.
Stavební výroba
Stavební produkce byla v únoru meziměsíčně nižší o 0,6 %, meziročně ale vzrostla o 0,9 %. Produkce v pozemním stavitelství se zvýšila o 0,7 % a inženýrské stavitelství meziročně vzrostlo o 1,3 %.
"Stavební produkce v únoru meziročně stagnovala a tato stagnace byla do značné míry ovlivněna vyšší srovnávací základnou," říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
Orientační hodnota staveb, na které bylo v únoru vydáno stavební povolení, dosáhla 45,6 miliardy Kč a meziročně vzrostla o 30,2 %. "Za únorovým růstem orientační hodnoty stálo povolení většího počtu staveb s rozpočty nad miliardu korun. I po jejich modelovém odečtení jsme ale zaznamenali růst hodnoty o desetinu," vysvětluje Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.
V únoru 2025 byla zahájena výstavba 2 607 bytů, tento počet meziročně vzrostl o 40,1 %. Dokončeno bylo 1 683 bytů, což znamená meziroční pokles o 49,5 %.
"Ve stavebnictví se dařilo rozjet trochu rychleji bytovou výstavbu, ale meziroční tempa jsou i v tomto případě ovlivněna nízkou srovnávací základnou. O boomu se až na regionální výjimky hovořit nedá. Výstavba bytů stále nedrží krok s poptávkou, kterou pohánějí hypotéky a noví investoři v oblasti nájemního bydlení. S ničím jiným než s dalším nárůstem cen bytů se asi počítat nedá. Dokud nebude na trhu hromada 'ležáků', levněji nebude," napsal hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Průmyslová produkce
Průmyslová produkce v únoru byla reálně meziměsíčně vyšší o 1,7 %. Meziročně vzrostla o 1,5 %. "Únorový růst průmyslové produkce ovlivnila především nízká srovnávací základna z loňského února ve výrobě a rozvodu elektřiny a plynu ovlivněná klimatickými podmínkami. Produkce zpracovatelského průmyslu meziročně stagnovala," říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
Kladným směrem k tempu růstu průmyslové produkce přispěla řada odvětví s mírnými meziročními tempy, například potravinářský průmysl, výroba strojů a zařízení nebo výroba elektrických zařízení. Pokles zaznamenala výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení nebo výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, kde se projevila kromě dlouhodobé rozpracovanosti zakázek i vyšší srovnávací základna.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách ve sledovaných odvětvích meziročně klesla o 1,3 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně snížily o 0,3 %, tuzemské nové zakázky klesly o 3,1 %. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek vyšší o 3,0 %. "Hodnota nových průmyslových zakázek meziročně klesla, stejně jako v předchozím měsíci. Mírný pokles zaznamenal automobilový průmysl, vliv vysoké srovnávací základny se projevil v poklesu nových zakázek ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení," říká Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Naproti tomu už třetí měsíc v řadě přibyly zakázky ve výrobě strojů a zařízení, a to zejména díky dílčím kontraktům napříč celým odvětvím.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v únoru 2025 meziročně snížil o 2 %.
"V průmyslu stojí za pozornost opět další slabší výkon automotive, který se vyrovnává s nepříliš pozitivním vývojem poptávky v Evropě. A to ho ještě navíc čeká dopad amerických cel, která se propíšou do výsledků subdodavatelů. Pozitivně přitom nevyznívají ani nové zakázky pro automobilový průmysl, takže asi žádný jeho restart v nejbližších měsících čekat nemůžeme," uvedl Petr Dufek z Banky Creditas.
"Únorová průmyslová statistika vypadá na první pohled impozantně, nicméně na oslavy průmyslového odražení je podle nás stále brzy. Do celkového výsledku totiž velice silně promluvil sektor výroby elektřiny, plynu a tepla, který zaznamenal letos silný a před rokem naopak velmi slabý výsledek. Díky efektu nízké srovnávací základny tak vykázal skokový meziroční nárůst, čímž vytáhnul statistiku celého průmyslového odvětví nahoru. Pokud toto velmi specifické odvětví odmyslíme a zaměříme se pouze na zpracovatelský sektor, vidíme meziroční stagnaci výroby. I to je vzhledem k okolnostem obstojný výsledek, nicméně důvod k velkým oslavám to tak docela nezavdává. Zpracovatelský průmysl tak pokračuje v předchozí nerůstové trajektorii, když v jednom měsíci mírně naroste, v dalším mírně klesne a v souhrnu neustále osciluje kolem stejného objemu výroby, jaký vykazoval už v létě roku 2018," doplnil hlavní ekonom ve společnosti INVESTIKA Vít Hradil.
Zdroj: ČSÚ