Ceny nemovitostí lámou rekordy, dostupnost bydlení dál klesá
Ceny bytů v EU v závěru loňského roku opět výrazně vzrostly. Podle čerstvých dat Eurostatu se ceny nemovitostí meziročně zvýšily o 5 %, přičemž ve čtvrtém čtvrtletí se tempo růstu ještě zvýšilo. Česká republika se tak znovu přibližuje smutnému prvenství v nedostupnosti bydlení v rámci unie.
Dnešní data zveřejněná Eurostatem ukazují, že růst cen bytů v Evropské unii pokračoval i ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024. Průměrně se ceny zvýšily o 5 %, přičemž samotný závěr roku přinesl zrychlení - v posledním kvartálu ceny vzrostly o 8,4 %, u novostaveb dokonce téměř o 10 %. Krátkodobý pokles cen v období po pandemii covidu-19 se tak ukazuje jako nevýznamný výkyv.
Růst cen se negativně promítá do dostupnosti bydlení, zejména v zemích, kde se výstavba nových bytů rozvíjí pomalu. Česká republika se kvůli kombinaci rostoucích cen a omezené nabídky znovu řadí mezi státy s nejhůře dostupným bydlením v EU.
Situace je nejkritičtější v Praze. Podle výpočtů portálu Numbeo zde obyvatel s průměrným příjmem potřebuje více než 17 ročních platů na pořízení průměrného bytu. Pro srovnání - v Berlíně je to 11 ročních příjmů a v Bratislavě 15.
Hlavním faktorem růstu cen je nejen slabá výstavba, ale také oživení hypotečního trhu. Vzhledem k pokračující silné poptávce a omezené nabídce lze očekávat, že ceny budou růst i v letošním roce. Pokud by meziroční nárůst zůstal na úrovni kolem pěti procent, mohlo by to být považováno za úspěch - v aktuálním kontextu však spíše nepravděpodobný.
Zdroj: Banka CREDITAS