Pákistán chce využít přebytečnou elektřinu pro těžbu bitcoinu a datová centra s AI
Pákistán plánuje využít svou přebytečnou elektřinu k rozvoji těžby kryptoměn a datových center zaměřených na umělou inteligenci. Podle šéfa Pákistánské kryptoměnové rady Bilala Bin Saqiba již vláda jedná s několika těžebními společnostmi a připravuje národní strategii pro digitální ekonomiku.
Cílem je efektivně využít přebytek elektřiny, který vzniká v důsledku nadprodukce a stále rostoucího využívání solární energie v domácnostech. Bilal Bin Saqib uvedl, že finální rozhodnutí o umístění těžebních center bude záviset na dostupnosti přebytečné energie v jednotlivých regionech. Země zároveň čelí výzvám v podobě vysokých tarifů a složité struktury energetického sektoru, což omezuje efektivní distribuci a využití dostupných zdrojů.
Plány podporuje i zakladatel kryptoměnové burzy Binance Changpeng Zhao, který bude působit jako strategický poradce kryptoměnové rady. Jeho role bude zahrnovat podporu rozvoje blockchainové infrastruktury, konzultace k regulačním rámcům a zapojení do národních iniciativ v oblasti digitálních měn, těžby kryptoměn a vzdělávání mládeže v technologiích blockchainu.
Saqib uvedl, že v Pákistánu žije 15 až 20 milionů uživatelů kryptoměn a země se zároveň řadí mezi tři největší freelancer ekonomiky na světě. I přesto, že kryptoměny nejsou v zemi plně regulované, Pákistán patří podle něj mezi deset největších světových uživatelů krypta.
Šéf kryptoměnové rady navrhuje zavedení regulačních sandboxů, tedy testovacích prostředí pro inovace, které by mohly podpořit růst fintech sektoru a digitálních služeb. Zároveň zdůraznil důležitost rozvoje dovedností mládeže v oblasti AI a blockchainu, což by mohlo podpořit zaměstnanost, zvýšit vývoz digitálních služeb a upevnit pozici Pákistánu jako rozvíjejícího se technologického centra.
Zdroj: Reuters