Američtí výrobci čipů s produkcí v zahraničí uniknou čínským clům
Čínská asociace polovodičového průmyslu (CSIA) upřesnila, že čipy navržené v USA, ale vyráběné v zahraničí, nebudou zatíženy odvetnými cly na americký dovoz. Výjimka se týká například firem QUALCOMM nebo AMD, které vyrábějí u TSMC na Tchaj-wanu.
Vzhledem ke složitosti a mezinárodnímu charakteru dodavatelských řetězců v oblasti polovodičů panovaly mezi výrobci obavy, jak budou cla aplikována na čipy určené pro čínský trh. CSIA však potvrdila, že rozhodujícím kritériem pro určení původu čipu bude místo výroby polovodičového waferu – nikoli místo návrhu nebo balení.
To znamená, že americké firmy jako QUALCOMM nebo AMD, které navrhují čipy v USA, ale jejich výrobu zajišťuje například tchajwanský gigant TSMC, budou mít produkty klasifikovány jako tchajwanské. Importéři v Číně tak za tyto čipy nebudou muset platit odvetná cla, uvedla odborná platforma EETop.
Naopak společnosti jako Intel, Texas Instruments, ADI nebo ON Semiconductor, které mají výrobní kapacity v samotných USA, se mohou stát terčem celních sazeb dosahujících až 84 % a více.
Rozhodnutí přichází krátce poté, co Čína zvýšila cla na americký dovoz až na 125 % v reakci na rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zvýšit cla na čínské zboží na 145 %. Oznámení CSIA vedlo v pátek k výraznému růstu akcií čínských čipových firem, protože investoři vsadili na posílení domácího sektoru.
"Toto oznámení pomáhá rozlišit, které americké čipy budou zasaženy cly," uvedl He Hui, šéf výzkumu polovodičů ve společnosti Omdia. Dodal, že cla se mohou vztahovat i na čipy, které jsou sice zabalené v Číně, ale vyrobené v USA.
Podle analytiků může tato politika podpořit strategii "Čína pro Čínu", kdy zahraniční výrobci přesunou výrobu určenou pro čínský trh přímo do Číny, čímž posílí místní výrobní kapacity i celý dodavatelský řetězec.
Zdroj: Bloomberg