Zuckerberg čelí kvůli akvizicím Instagramu a WhatsAppu antimonopolnímu soudu
Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg v pondělí svědčil u federálního soudu ve Washingtonu, kde čelí obvinění z narušování hospodářské soutěže. Americká Federální obchodní komise (FTC) usiluje o rozdělení technologického giganta kvůli akvizicím Instagramu a WhatsAppu, které podle žaloby sloužily k eliminaci konkurence na trhu sociálních sítí.
Antimonopolní soudní proces proti Meta Platforms v úterý pokračuje výslechem svědků, poté co včera vystoupil s výpovědí generální ředitel Mark Zuckerberg. Vyslyšel tak dlouho odkládaný soudní spor, který může ohrozit samotné základy technologického impéria v hodnotě 1,3 bilionu dolarů.
Federální obchodní komise (FTC) tvrdí, že Meta získala monopolní postavení na trhu tím, že systematicky skupovala konkurenci – zejména platformy Instagram (2012) a WhatsApp (2014). Tyto akvizice jsou podle úřadu součástí taktiky "kup nebo znič", jejímž cílem bylo eliminovat konkurenci.
Pokud soud FTC dá za pravdu, může nařídit rozdělení firmy a odprodej Instagramu a WhatsAppu. Meta obvinění odmítá s tím, že trh byl úřadem nesprávně definován – podle firmy na něm působí i konkurenti jako TikTok, YouTube, X (dříve Twitter) či LinkedIn. Zástupci společnosti navíc připomínají, že samotná FTC akvizice schválila již před více než deseti lety.
V soudní síni byl Zuckerberg konfrontován s historickými interními e-maily, včetně jednoho z roku 2008, kde napsal: "Je lepší koupit než soutěžit." Další citovaný e-mail z roku 2011 popisoval Instagram jako "velkého a životaschopného konkurenta" v oblasti mobilních fotografií.
FTC tvrdí, že Meta místo inovací volila cestu akvizic, aby si udržela dominantní postavení v éře chytrých telefonů. Společnost prý zároveň posílila svou schopnost sledovat uživatele napříč internetem, čímž upevnila svou pozici na trhu digitální reklamy.
Zuckerberg ve své výpovědi označil definici trhu předloženou FTC za příliš úzkou. Meta je podle něj nejen o spojování přátel a rodiny, ale i o zábavě, učení a objevování světa. Dodal, že si firma stojí za tím, že její služby soupeří s celou řadou dalších platforem.
Soudce James Boasberg, který případ vede, dříve původní žalobu zamítl, ale později akceptoval přepracovanou verzi podanou během Bidenovy administrativy. Nyní je však proces znovu aktivní pod dohledem nového předsedy FTC Andrewa Fergusona.
Analytici upozorňují, že případ může mít zásadní dopady. Instagram generoval v roce 2024 reklamní příjmy ve výši 32 miliard dolarů, což tvořilo téměř polovinu celkových tržeb společnosti Meta. Případný nucený prodej by tak znamenal výraznou ránu pro ziskovost firmy.
Zástupci FTC i nadále trvají na tom, že Meta narušuje tržní soutěž a omezila uživatelům možnost volby. Meta naproti tomu tvrdí, že snahy o rozdělení firmy ohrožují americké inovace a hrají do karet čínské konkurenci, zejména v oblastech jako je umělá inteligence.
Zdroj: Yahoo!Finance