Tesla nenaplnila očekávání. Investoři teď vkládají naděje do robotaxi a levnějšího Modelu Y
Americkému výrobci elektromobilů Tesla v prvním čtvrtletí spadly tržby v segmentu automotive o pětinu na 14 miliard dolarů. Společnost v komentáři uvedla, že za tím stály úpravy továren kvůli výrobě nové verze Modelu Y a nižší průměrné prodejní ceny aut. Akcie Tesly ale v úterním after-marketu navzdory slabým číslům zpevňovaly skoro o šest procent.
Celkové tržby Tesle v období od ledna do března meziročně klesly o 9 % na 19,34 miliardy dolarů. To je výsledek pod očekáváním analytiků 21,11 miliardy. Zisk na akcii 27 centů také nestačil na odhad analytiků 39 centů. Ve výhledu Tesla upustila od příslibu růstu automotive segmentu a oznámila, že očekávání podrobí revizi.
Provozní zisk společnosti spadl o 66 % na 400 milionů dolarů. To znamenalo provozní marži 2,1 % po 5,5 % v loňském prvním kvartálu, respektive 6,2 % v posledních třech měsících loňského roku. Vysvětlením Tesly je nárůst výdajů souvisejících s projekty v oblasti umělé inteligence.
Bez příjmů z takzvaných environmentálních kreditů by Tesla za první čtvrtletí z prodeje automobilů dokonce vykázala ztrátu. Příjmy z kreditů, které Tesla získává za prodej plně elektrických vozidel, vzrostly na 595 milionů dolarů z 432 milionů ve stejném období loňského roku.
V prezentaci pro akcionáře Tesla upozornila, že nejistota v automobilovém odvětví a na energetickém trhu roste, protože rychle se měnící obchodní politika negativně ovlivňuje globální dodavatelské řetězce a nákladovou strukturu, a že tento vývoj může mít krátkodobý dopad na poptávku po jejích produktech. Šéf firmy Elon Musk nicméně později prohlásil, že Tesla je automobilka, na kterou měnící se obchodní politika dopadá zřejmě nejméně ze všech. Zdůraznil, že firma má v USA, Evropě i Číně lokalizované dodavatelské řetězce, a je tedy ve srovnání s konkurencí ve velice dobré pozici.
V poslední době Tesla ve Spojených státech a v Evropě čelila kritice a poklesu poptávky kvůli angažmá Elona Muska v administrativě Donalda Trumpa. Už dříve tento měsíc automobilka informovala o 13% meziročním propadu dodávek vozů v prvním čtvrtletí. Tesla navíc čelí i stále silnější konkurenci v podobě čínských elektromobilů a dosud chybí na trhu robotaxi, kde v současnosti dominuje firma Waymo z holdingové skupiny Alphabet.
Tesla se zveřejněním výsledků potvrdila, že počítá s červnovým spuštěním vlastní služby přepravy lidí bez řidiče v texaském Austinu, a také uvedla, že letos zahájí pilotní výrobu humanoidních robotů Optimus ve Fremontu v Kalifornii. Roboty plánuje Tesla prodávat firmám i lidem, Musk věří, že do pěti let jich bude schopná vyrábět milion ročně.
Příjmy z výroby a ukládání energie Tesle v prvním čtvrtletí vzrostly o 67 % na 2,73 miliardy dolarů. Společnost uvedla, že rozvoj infrastruktury pro umělou inteligenci vytváří mimořádnou příležitost pro její aktivity v oblasti stabilizace energetické sítě.
"Asi nikdo nepochyboval o tom, že Tesla zveřejní slabá čísla. Pozitivně ale překvapila hrubá marže ve výši 16,2 %, která byla meziročně nižší jen přibližně o procentní bod a mezikvartálně se dokonce nezměnila," uvedl Craig Irwin, analytik z Roth Capital Partners. Analytik z Investing.com Thomas Monteiro připustil, že Tesla má finančně co zlepšovat, ale vyjádřil přesvědčení, že připravovaný dostupnější vůz Model Y a blížící se start robotaxi budou výsledky firmy minimálně krátkodobě podporovat.
Musk během konferenčního hovoru také prohlásil, že příští měsíc razantně omezí čas, který dosud věnoval aktivitám v čele skupiny pro snižování vládních výdajů (DOGE). Práci pro vládu by podle svých slov měl věnovat týdně už jen jeden až dva dny, a to tak dlouho, dokud jeho role v DOGE bude přínosná.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, Business Insider