Evropské akciové indexy zakončily čtvrteční obchodování v zelených číslech
Západoevropské akciové trhy zakončily čtvrteční seanci v plusu. Dařilo se většině hlavních sektorů. Náladu na trzích aktuálně ovlivňuje zejména americko-čínská obchodní válka. Investoři nejsou zajedno v tom, jestli Washington a Peking začnou jednat a obchodní spory se podaří vyřešit dohodou.
Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,36 % na 518,61 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,05 % na 8 407,44 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,47 % na 22 064,51 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 0,27 % na 7 502,78 bodu.
Dařilo se mimo jiné akciím společností Infineon Technologies (+7,08 %), STMicroelectronics (+5,28 %) nebo Zealand Pharma (+4,68 %). Naopak v minusu den zakončily cenné papíry firem Nokia (-9,46 %), Huhtamaki (-3,67 %) či AIB Group (-3,23 %).
Nejdůležitější čtvrteční události na evropských trzích
- Důvěra v českou ekonomiku se v dubnu snížila. Souhrnný indikátor klesl o 3,1 bodu na 96,5 bodu. Index důvěry spotřebitelů klesl o 1,1 bodu na 97,7 bodu. Důvěra podnikatelů se zvýšila jen v odvětví stavebnictví (+0,6 bodu), v průmyslu ukazatel klesl o 4,5 bodu a v obchodě a ve vybraných odvětvích služeb se snížil shodně o dva body.
- Podnikatelská nálada v Německu se v dubnu zlepšila, když se naopak čekalo její zhoršení. Hodnota jejího indexu narostla na 86,9 bodu z březnových 86,7 bodu. Oznámil to ve čtvrtek německý hospodářský institut Ifo, který index sestavuje. Čekal se pokles na 85,2 bodu. Ukazatel hodnotící současné podmínky stoupl na 86,4 bodu z 85,7 bodu, když se čekal pokles na 85,5 bodu. Index očekávání se ale snížil na 87,4 bodu z březnových 87,7 bodu, čekal se nicméně výrazně horší výsledek 85 bodů.
- Francie spolu s dalšími evropskými státy bude prosazovat opatření na ochranu evropského ocelářského průmyslu proti čínským dovozům. Uvedla to ve čtvrtek vládní mluvčí Sophie Primasová v reakci na oznámení společnosti ArcelorMittal, která plánuje zrušit přibližně 600 pracovních míst na sedmi místech ve Francii.
- Šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová vyzvala státy, aby neprodleně řešily obchodní napětí, které ohrožuje globální ekonomický růst. Upozornila, že nejistota způsobená americkými cly brzdí investice i spotřebu. Georgievová uvedla, že nepředvídatelnost spojená s agresivní celní politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa nutí firmy odkládat investice a spotřebitele omezovat výdaje. "Nejistota je špatná pro byznys," konstatovala.
Výsledková sezóna
- Norges Bank Investment Management, správce největšího státního investičního fondu na světě, ve čtvrtek oznámil, že fond ve čtvrtletí končícím březnem zaznamenal ztrátu 415 miliard norských korun, tedy zhruba 40 miliard dolarů. Hlavním důvodem je negativní vývoj na akciových trzích, především v oblasti technologií.
- Tržby společnosti Kering, majitele značek luxusního zboží Yves Saint Laurent, Gucci nebo Balenciaga, se v prvním čtvrtletí meziročně propadly o 14 % na 3,9 miliardy eur, což bylo pod očekáváním analytiků oslovených LSEG, kteří předpovídali 4,01 miliardy eur. Tržby značky Gucci, která tvoří téměř polovinu celkových příjmů skupiny, spadly na srovnatelné bázi o 25 % na 1,57 miliardy eur.
Zdroj: CNBC