Čínští výrobci levného zboží kvůli americkým clům posílají část zaměstnanců domů a hledají nový odbyt
Čínští výrobci pozastavují produkci a obracejí se na nové trhy, protože se začínají projevovat dopady amerických cel, uvádějí firmy a analytici. Ztracené zakázky přitom dopadají také na zaměstnanost.
"Vím o několika továrnách, které poslaly polovinu zaměstnanců domů na několik týdnů a zastavily většinu výroby," uvedl Cameron Johnson, partner konzultační společnosti Tidalwave Solutions se sídlem v Šanghaji. Dodal, že nejvíce jsou nyní zasaženy továrny vyrábějící hračky, sportovní potřeby a levné zboží typu "všechno za dolar".
"I když zatím nejde o masový jev, děje se to v klíčových exportních centrech jako I-wu a Tung-kuan a existují obavy, že se to bude šířit," řekl Johnson. "Firmy doufají, že cla budou snížena, aby bylo možné obnovit objednávky, ale mezitím propouštějí zaměstnance a zastavují část výroby."
Podle odhadů Goldman Sachs je v Číně na podnikání s vývozem do USA navázáno 10 až 20 milionů pracovních míst. Oficiální počet zaměstnanců v čínských městech byl loni 473,45 milionu. V rámci několika oznámení tento měsíc USA zvýšily cla na čínské zboží až na 145 %, na což Čína reagovala zavedením odvetných cel. Přestože americký prezident Donald Trump ve čtvrtek tvrdil, že jednání s Pekingem probíhají, čínská strana to popřela.
Zdroj: CNBC