Berkshire Hathaway hlásí propad zisku o 14 % a rekordní objem hotovosti. Buffett na výročním setkání akcionářů oznámil odchod do důchodu, kritizoval cla a chválil si Ameriku
Americký investiční konglomerát Berkshire Hathaway vykázal za první čtvrtletí 2025 pokles provozního zisku o 14 %, a to především kvůli propadu v pojišťovnictví a negativním vlivům vývoje směnných kurzů. Společnost varuje před nejistotou způsobenou cly a geopolitikou. Přesto její hotovostní rezerva dosáhla historického maxima 347 miliard dolarů a její akcie za rok výrazně posílily. Buffett na setkání akcionářů firmy varoval před obchodními válkami a zdůraznil, že stále věří ve výjimečnost Ameriky. Akcionářům Berkshire pak 94letý Věštec z Omahy překvapivě oznámil, že na konci roku odejde do důchodu. Nahradit ho má Greg Abel, kterého za svého nástupce vybral už dříve.
Výrazný pokles provozního zisku
Berkshire Hathaway oznámila za první čtvrtletí 2025 meziroční pokles provozního zisku o 14 % z 11,22 miliardy na 9,64 miliardy dolarů. Údaj zahrnuje plně vlastněné pojišťovny a železniční byznys (včetně BNSF). Zisk na akcii třídy B klesl z 5,20 USD na 4,47 USD, přičemž očekávání analytiků bylo vyšší (4,72 USD).
Největší podíl na poklesu měl propad zisku z pojišťovací činnosti o 48,6 % ze 2,60 miliardy na 1,34 miliardy dolarů. Společnost uvedla, že klíčovým faktorem byly požáry v Jižní Kalifornii, které způsobily škodu přes 1,1 miliardy dolarů.
Negativní dopad vývoje měnových kurzů
Společnost zaznamenala kurzovou ztrátu zhruba 713 milionů dolarů kvůli oslabení dolaru, zatímco ve stejném období loňského roku vykázala zisk 597 milionů. Dolar oslabil téměř o 4 %, vůči japonskému jenu dokonce o 4,6 %.
Nejistota kvůli clům a geopolitice
Berkshire upozornila na rostoucí nejistotu v důsledku geopolitických událostí a obchodní politiky, zejména nově zaváděných cel. Společnost uvedla, že nelze předvídat, jaký dopad budou mít tyto faktory na náklady, dodavatelské řetězce a poptávku po jejich produktech.
Celkový zisk společnosti se meziročně propadl o téměř 64 %, a to především kvůli poklesu hodnoty akciového portfolia. Buffett však tradičně upozornil, že čtvrtletní výkyvy zisků jsou pro dlouhodobé investory irelevantní a mohou být zavádějící.
Přes pokles zisku vzrostla hotovostní rezerva Berkshire Hathaway na rekordních 347 miliard dolarů (na konci roku 2024 byla zhruba 334 miliard). Buffett přesto během poklesu trhu peníze neinvestoval, firma byla již desáté čtvrtletí v řadě čistým prodejcem akcií.
Akcie Berkshire Hathaway posilují
Navzdory slabému čtvrtletí si akcie Berkshire Hathaway vedou velice dobře. V roce 2025 posílily akcie třídy A o téměř 19 %, zatímco index S&P 500 klesl o 3,3 %, a to zejména kvůli nejistotě spojené s cly, která zasahuje technologický sektor.
Buffett: Amerika je stále výjimečná, obchod by neměl být zbraň
Warren Buffett na setkání akcionářů Berkshire Hathaway zmínil, že hou současná volatilita na trzích nijak neznepokojuje. Jde podle něj o běžnou součást dění na burze. Uvedl mimo jiné následující:
- "Obchod by neměl být zbraň." Buffett odsuzuje používání cel jako nástroje nátlaku. Vystihuje to jeho dlouhodobý postoj k volnému obchodu.
- "Je velká chyba se vychloubat, že se má 300 milionů lidí dobře, když vás dalších 7,5 miliardy lidí nemusí." Buffett kritizuje izolacionismus a domýšlivost a zároveň připomíná historickou roli USA a volá po větší pokoře.
- "Čím lépe bude prosperovat zbytek světa, tím lépe budou prosperovat USA. A tím bezpečněji se budeme cítit my i naše děti." Buffett vyzdvihuje provázanost ekonomik a apeluje na dlouhodobou vizi stability a bezpečí založené na spolupráci.
- "Měli bychom se (my jako USA) snažit obchodovat se zbytkem světa. Měli bychom dělat to, co umíme nejlépe, a oni by měli dělat to, co umějí nejlépe."
- "Opravdu chcete pracovat na něčem, co vás baví." Buffettovi se to poslední desítky let daří. Šťastný člověk podle něj žije déle než ten, který dělá věci, které sám neobdivuje.
- "Rozpočtová politika USA je to, co mě na téhle zemi děsí." Hluboké deficity nejsou dlouhodobě udržitelné.
- "To, co se stalo za posledních 30 až 45 dní, to nic není." Volatilita je podle Buffetta normální, Donaldem Trumpem vyvolaná nejistota v mezinárodním obchodě podle něj není výjimkou.
- "Nejšťastnější den mého života byl ten, kdy jsem se narodil. Protože jsem se narodil v USA." Buffett nadále věří ve výjimečnost Spojených států.
Zdroj: CNBC, Berkshire Hathaway