Po raketových růstech ceny zlata tradičně přicházejí delší konsolidace. Bude to tentokrát jiné?
V posledních dvou dekádách vedly prudké růsty ceny zlata často k několikaměsíčním obdobím konsolidace, tedy vývoji ceny bez jasného trendu. Trh se zlatem zkraje roku prudce rostl, z maxim nad 3 400 USD za trojskou unci ale již o pár procent korigoval.
Výrazné (parabolické) růsty ceny zlata bývají následovány korekcemi, po nichž následují poměrně dlouhá období konsolidace. Důvody bývají technická překoupenost trhu a ztráta momenta, které zpravidla souvisejí s přeléváním kapitálu do jiných tříd aktiv. K tomu dochází zejména kvůli změně inflačních očekávání nebo úrokových sazeb.
V současnosti očekávání inflace rostou v souvislosti s předpokládanými dopady celních válek. Sazby centrálních bank by v případě výraznějšího zpomalení nebo recese ekonomiky teoreticky měly (dále) klesat, což by mělo být doprovázeno i poklesem výnosů dluhopisů. Ty jsou přitom v oblasti "bezpečných" aktiv v ekonomické teorii často chápány jako konkurence zlata, kdy při jejich vyšších výnosech a malém riziku bývají investory upřednostňovány.
Poslední výrazná dlouhodobá vlna růstu ceny zlata (v grafu je burzovně obchodovaný fond GLD, který vývoj ceny zlata velice věrně kopíruje) souvisí s celkovou globální ekonomickou a politickou situací. Centrální banky nahrazují zlatem americký dolar ve svých rezervách a podporují poptávku po kovu. Část investorů a ekonomů proto předpokládá, že trh se zlatem dále poroste, protože politická situace ve světě (velice zkratkovitě v tomto případě lze použít pojem Trump 2.0) se hned tak neuklidní. Ale pokud ano, cena zlata se nejspíše korekci a delší konsolidaci nevyhne).
Ke grafu jen pár příkladů:
- V letech 2005–2011 cena zlata vzrostla ze zhruba 430 na tehdy rekordních 1 920 USD za trojskou unci. Následoval prudký pád až pod 1 200 USD a poté konsolidace trvající téměř 5 let (2013–2018) mezi 1 050 a 1 350 USD za unci.
- V letech 2018–2020 cena unce zlata vzrostla z asi 1 200 USD na 2 070 USD (v srpnu 2020 během pandemické krize). Poté konsolidace trvala více než dva roky (2020–2022) v pásmu zhruba 1 700 až 1 950 USD za unci.
- Současná situace je taková, že cena zlata narostla od října 2023 do dubna 2025 z asi 1 820 USD na nová maxima nad 3 400 USD za trojskou unci.
Z historického hlediska je konsolidace po prudkém růstu ceny zlata téměř pravidlem. Pokud by se historie opakovala, nelze vyloučit několikaměsíční (nebo i delší) stagnaci či mírný pokles ceny. Pokud je ale v současnosti všechno jinak (dedolarizace, možná nová vlna inflace, případná nová monetární expanze v zájmu podpory ekonomiky, geopolitika a tak dále), historická "pravidla" vezmou protentokrát zasvé.