US MARKETZavírá za: 4 h 38 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Fed ani v květnu sazby nezměnil, Powell odmítl vliv Trumpových výzev na rozhodování

Americká centrální banka na květnovém jednání potvrdila nastavení měnové politiky. Hlavní úrok zůstává v pásmu 4,25-4,50 %. Fed je apolitickou institucí, přesto jeho šéfa Jeromea Powella v posledních týdnech opakovaně vyzýval prezident Donald Trump k okamžitému snížení úrokových sazeb.

Powell během tiskové konference po zasedání zopakoval, že vývoj měnové politiky centrální banky není předem daný. Zdůraznil přitom, že představitelé Fedu se rozhodují výhradně na základě ekonomických dat, a odmítl, že by výzvy Donalda Trumpa k úpravám měnové politiky mohly mít nějaký dopad na závěry jednání.

Guvernér znovu řekl, že riziko vyšší nezaměstnanosti a inflace narostlo, a dodal, že centrální banka potřebuje mít k dispozici více dat. Fed je podle Powella v dobré pozici, takže si může dovolit vyčkávat a sledovat, co se děje v reálné ekonomice. "Nemusíme spěchat. Ekonomika je odolná, vede si poměrně dobře. Cena za to, když budeme vyčkávat, není vysoká," uvedl. "Je hodně věcí, které nevíme, takže nespěchat a vyčkávat se jeví jako nejlepší možnost."

Fed zahájil snižování sazeb loni v září, kdy základní úrok zredukoval o půl procentního bodu z pásma 5,25-5,50 %. V listopadu i v prosinci sazby snížil o čtvrt procentního bodu. Už v lednu byl ale cyklus uvolňování měnové politiky pozastaven.

Centrální banka se snižováním sazeb snažila normalizovat měnovou politiku poté, co inflace výrazně klesla z velice vysokých úrovní dosažených v roce 2022 (40leté maximum 9,1 % v červnu 2022). Pozastavení snižování sazeb ekonomové vysvětlují obnoveným růstem inflace a nejistými vyhlídkami dalšího vývoje spotřebitelských cen, mimo jiné kvůli americké celní politice a hrozbě obchodních válek.

Fed - základní úrokové sazba (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Fed - základní úroková sazba (v %), zdroj: tradingeconomics.com

V posledních týdnech Trump opakovaně vyzýval Powella k "okamžitému snížení sazeb". Tyto výzvy přitom doprovázel ostrými výpady proti němu, kdy jej nazýval mimo jiné "panem Příliš Pozdě" nebo "velkým lúzrem". Minulý měsíc dokonce hlavní ekonomický poradce Bílého domu Kevin Hassett prohlásil, že prezident a jeho tým zkoumají, zda by bylo možné Jeromea Powella z funkce odvolat. Šéf Fedu přitom už dříve prohlásil, že podle zákona nemůže být odvolán a hodlá zůstat ve vedení měnové autority až do konce svého mandátu v květnu 2026.

Později Trump svou rétoriku zmírnil. Řekl, že Powella z čela Fedu vyhodit nechce, ale zopakoval, že by centrální banka měla snižovat sazby. Powella při té příležitosti označil za zkostnatělého a zaujatého. Guvernér stran cel varoval, že růst ekonomiky Spojených států může zpomalit, zatímco inflace se může zvýšit.

Sazby začnou klesat v létě, je přesvědčený trh

"Rozhodnutím ponechat měnovou politiku beze změny teď Fed v podstatě zopakoval to, co dříve řekl Powell. Čteme-li mezi řádky, centrální banka šéfovi Bílého domu vzkazuje, že jeho kroky povedou k růstu inflace a k vyšší nezaměstnanosti," prohlásil stratég z JPMorgan Chase David Kelly. "Fed má dvojí mandát - zajištění cenové stability a maximální zaměstnanosti. Trumpova cla přitom mají potenciál negativně ovlivnit jak zaměstnanost, tak vývoj cen."

Podle nástroje FedWatch burzovní skupiny CME trh čeká, že ani červnové zasedání Fedu změnu měnové politiky nepřinese. V létě by ale mohl nastat zlom a v druhé polovině roku by se sazby mohly snížit třikrát do konečného pásma 3,50-3,75 %. Další uvolnění měnové politiky by podle trhu měl přinést příští rok, kdy by základní sazba měla po dvojím zásahu centrální banky sestoupit do pásma 3,00-3,25 %.

Trhem vyhlížený vývoj sazeb (pravděpodobnosti v %), zdroj: CME Group (nástroj FedWatch)

Trhem vyhlížený vývoj sazeb (pravděpodobnosti v %), zdroj: CME Group (nástroj FedWatch)

Inflace v USA podle Fedu letos bude 2,7 %

Na březnovém zasedání byly sazby potvrzeny, Fed ale oznámil zpomalení takzvaného kvantitativního utahování, tedy rozprodávání své obří bilance nafouknuté nákupy aktiv v dřívějších programech kvantitativního uvolňování. Nově centrální banka nereinvestuje jenom pět miliard dolarů z maturujících dluhopisů, dříve to bylo 25 miliard. V případě cenných papírů krytých hypotékami zůstalo v platnosti tempo 35 miliard dolarů měsíčně.

Podle makroekonomické prognózy, kterou centrální banka USA zveřejnila na závěr březnového jednání, Fed nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt USA se v letošním roce zvýší o 1,7 %. V prosincovém výhledu předpovídal 2,1% růst. Pro rok 2026 centrální banka vyhlíží růst HDP o 1,8 % (prosincová predikce: +2,0 %) a pro rok 2027 o 1,8 % (prosincová predikce: +1,9 %).

Zároveň centrální banka v březnu zvýšila odhad letošní průměrné inflace měřené indexem výdajů na osobní spotřebu (PCE index), což je preferovaný ukazatel Fedu. Předpokládá, že tato inflace dosáhne 2,7 %. V prosinci banka předpovídala, že bude činit jen 2,5 %. V roce 2026 by inflace podle projekce měla klesnout na 2,2 % (prosincová predikce: 2,1 %) a v roce 2027 by se měla snížit na cílovaná 2 % (proti prosincové prognóze beze změny). Příští prognózu Fed zveřejní na závěr měnověpolitického zasedání 18. června.

Makroekonomická prognóza FOMC (březen 2025), zdroj: Fed

Makroekonomická prognóza FOMC (březen 2025), zdroj: Fed

Takzvaná dot plot projekce z března naznačuje, že podle očekávání členů měnového výboru by se základní úroková sazba letos měla snížit asi o procentní bod. To je výrazná změna proti předchozí prognóze, která předpokládala její pokles v polovičním rozsahu.

Dot plot projekce FOMC (březen 2025), zdroj: Fed

Dot plot projekce FOMC (březen 2025), zdroj: Fed

Komentář expertů z XTB ke květnovému jednání FOMC

Růst ekonomiky zastavilo prudké zrychlení dovozu

Ekonomové stejně jako šéf Fedu Jerome Powell varují, že cla mohou zpomalit růst americké ekonomiky. To se potvrdilo už na konci dubna, kdy ministerstvo obchodu oznámilo, že HDP Spojených států v prvním čtvrtletí v přepočtu na celý rok klesl o 0,3 %. Ekonomové čekali slabý výsledek, průměrný odhad nicméně počítal s růstem o 0,4 % po zvýšení HDP o 2,4 % v posledním loňském kvartálu. Výsledek byl ale ovlivněn prudkým nárůstem dovozu do Spojených států kvůli obavám firem i lidí z dopadů Trumpových cel. Dovoz do Spojených států v prvním čtvrtletí vyskočil o 41,3 %, dovoz zboží se zvýšil dokonce o 50,9 %.

"Za část negativního výsledku může nákupní horečka firem, které chtěly dovézt zboží ještě před zavedením cel, neexistuje ale způsob, jak výsledek přikrášlit. Růst se prostě vytratil," prohlásil tehdy hlavní ekonom společnosti Fwdbonds Chris Rupkey.

USA - anualizovaný vývoj HDP (v %), zdroj: tradingeconomics.com

USA - anualizovaný vývoj HDP (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v březnu opět kleslo. Meziroční míra inflace sestoupila na 2,4 % z únorových 2,8 %. To je nejnižší hodnota od loňského září. Zmírnění inflace bylo navíc ještě o dvě desetiny procentního bodu výraznější, než se čekalo. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,1 %, když se čekal naopak jejich růst o 0,1 % po únorovém zvýšení o 0,2 %. Pokles celkové inflace podpořilo mimo jiné výrazné snížení cen energií. Zpráva o inflaci za duben bude zveřejněna příští týden.

USA - meziroční inflace (v %), zdroj: tradingeconomics.com

USA - meziroční inflace (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Zdroj: Fed, Bloomberg, CNBC

Americká ekonomikaCentrální bankyDonald TrumpFedJerome PowellSpojené státy americké (USA)Úrokové sazby
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa