Americké akciové indexy ve čtvrtek vzrostly, Donald Trump zveřejnil obrysy obchodní dohody s Británií
Americké akcie posílily poté, co prezident Donald Trump oznámil rámec obchodní dohody USA se Spojeným královstvím. Má jít o první větší dohodu od zavedení cel na dovozy z většiny zemí.
Index Dow posílil o 0,62 % na 41 368,45 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 0,58 % na 5 663,94 bodu, technologický Nasdaq Composite se zvedl o 1,07 % na 17 928,14 bodu a index menších firem Russell 2000 si polepšil o 1,85 % na 2 026,41 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,54 % na 22,48 % a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jedenáct bazických bodů na 4,385 %. Ceny ropy stouply o zhruba 3,5 %, zlato zlevnilo o 2 % a stříbro zůstalo na červené nule. Bitcoin se poprvé února obchodoval za více než 100 000 USD (+5,8 %).
Trump dohodu představil v Oválné pracovně Bílého domu s britským premiérem Keirem Starmerem na telefonu v hlasitém odposlechu. Podle prezidentova příspěvku na sociální síti Truth Social má dohoda obsahovat 10% základní clo na britské zboží dovážené do Spojených států, přičemž Trump naznačil, že u jiných zemí budou cla mnohem vyšší, zejména u těch, jež mají výrazné přebytky v obchodní výměně s USA. Detaily dohody zveřejněny nebyly a žádné oficiální dokumenty zatím nebyly podepsány. Trump pouze uvedl, že "finální verze dohody se právě dopisuje" a během několika týdnů bude uzavřena.
Trhy reagovaly pozitivně i na zmínku o nadcházejících jednáních s Čínou, která mají proběhnout ve Švýcarsku. Americký ministr financí Scott Bessent a obchodní zástupce Jamieson Greer se tam setkají se svými čínskými protějšky. Podle analytiků by zahájení rozhovorů s Čínou mohlo zmírnit tlak na rychlé uzavření dalších dohod. Pokud se jednání pohnou kupředu, je možné, že se do začátku července, kdy vyprší odklad recipročních cel, stihne dosáhnout konkrétních výsledků.
Technologické tituly výrazně posílily poté, co Trumpova administrativa oznámila zrušení omezení na čipy, která zavedl předchozí prezident Joe Biden. Akcie společnosti Alphabet (+1,93 %) zpevnily po vyjádření firmy, že poptávka po vyhledávání stále roste.
Výrazně posílily i akcie Boeingu (+3,34 %) poté, co ministr obchodu Howard Lutnick uvedl, že dohoda s Británií pravděpodobně povede k miliardové zakázce na letadla Boeing. Obchodní optimismus tak podpořil náladu na trzích i přes přetrvávající obavy z globální obchodní války a jejího dopadu na inflaci.
Nejdůležitější čtvrteční události na amerických trzích
- Prezident Donald Trump ve čtvrtek představil hrubé obrysy obchodní dohody USA se Spojeným královstvím. Dohoda je první, kterou Spojené státy uzavřely se zemí, jejíž dovoz podléhá clům, která Trump zavedl začátkem dubna. Spojené státy mají v obchodní výměně se zbožím se Spojeným královstvím přebytek. Trump řekl, že dohoda zahrnuje "miliardy dolarů ve zlepšeném přístupu amerického vývozu na britský trh" a že Spojené království "sníží nebo zcela odstraní řadu necelních překážek, které nespravedlivě znevýhodňovaly americké produkty".
- Největší veřejně obchodovaná kryptoměnová burza Coinbase plánuje převzít za 2,9 miliardy dolarů v hotovosti a akciích derivátovou platformu Deribit. Akvizicí chce výrazně posílit svou pozici v rychle rostoucím segmentu kryptoderivátů.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 3. května klesl na 228 tisíc z 241 tisíc v předchozím týdnu, čekalo se 230 tisíc. Počet pokračujících žádostí se v týdnu do 26. dubna snížil na 1,879 milionu z 1,908 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,916 milionu), když se čekalo 1,890 milionu.
- Produktivita práce mimo zemědělství v USA v prvním čtvrtletí podle předběžných dat klesla o 0,8 % (odhad: -0,4 %, 4Q2024: +1,7 %), jednotkové náklady na práci stouply o 5,7 % (odhad: +5,3 %, 4Q2024: +2 %).
- Velkoobchodní zásoby v USA v březnu meziměsíčně stouply o 0,4 % (odhad: +0,5 %, únor: +0,5 %).
Výsledková sezóna
- Společnost Restaurant Brands International, mateřská firma řetězce Burger King, zaostala čtvrtletními tržbami za očekáváním analytiků. Na výsledky měla vliv nízká poptávka ovlivněná ekonomickou nejistotou a měnícím se chováním spotřebitelů.
- Energetická společnost ConocoPhillips za první čtvrtletí vykázala zisk na akcii 2,09 dolaru, čímž překonala očekávání Wall Street. Firma zároveň oznámila, že po 39 letech odchází do důchodu její finanční ředitel Bill Bullock.
- Společnost Warner Bros Discovery nenaplnila očekávání trhu, když jí tržby v prvním čtvrtletí meziročně klesly o 10 % na 8,98 miliardy dolarů. Důvodem jsou slabý výkon filmového studia a pokračující odliv diváků od tradiční kabelové televize ke streamovacím službám.
- Shopify za první čtvrtletí vykázala tržby 2,36 miliardy dolarů, což překonalo odhad trhu 2,33 miliardy dolarů. Společnost zároveň uvedla, že i přes obchodní napětí dále získává nové prodejce a nepozoruje výrazný pokles spotřebitelské poptávky.
- Společnost Match Group, vlastník populárních seznamovacích aplikací jako Tinder, Hinge a OkCupid, oznámila, že sníží počet svých zaměstnanců o 13 %, aby zredukovala náklady a zefektivnila svůj provoz. Zároveň však předpovídá, že její tržby za druhé čtvrtletí překonají očekávání analytiků. V prvním čtvrtletí jí tržby klesly o 3 % na 831 milionů dolarů, analytici čekali 827,5 milionu dolarů.
Zdroj: CNBC