Cestovní ruch v Česku sílí, domácí hosté ale utrácejí opatrně
V prvním čtvrtletí zaznamenala Česká republika nárůst počtu zahraničních turistů. Nejenže jich přijelo více než loni, ale zároveň v zemi strávili delší dobu. Největší prospěch z rostoucí příjezdové turistiky zaznamenaly luxusní hotely.
Přesto většinu hostů v českých ubytovacích zařízeních nadále tvoří domácí návštěvníci. Jejich pobyty však byly v průměru kratší než dříve. Za tímto trendem pravděpodobně stojí dvě hlavní věci: rostoucí ceny ubytování a měnící se preference směrem k častějším, avšak kratším výletům.
Ještě před pandemií byl podíl zahraničních a domácích turistů zhruba vyrovnaný. Covid-19 však situaci změnil, zahraniční turistika se obnovovala pomalu, a cestovní ruch v zemi tak drželi především Češi. Ačkoli se část z nich po znovuotevření hranic začala vracet na dovolené do zahraničí, řada Čechů zůstala domácím destinacím věrná.
Navzdory posilující příjezdové turistice však celkové tržby v sektoru ubytování a gastronomie reálně klesají. Tento pokles naznačuje, že domácí zákazníci se v této oblasti snaží šetřit. Vliv na to má především dlouhodobě rostoucí cenová hladina v tzv. segmentu HORECA (hotely, restaurace, catering). Situace v hlavním městě může vytvářet dojem prosperity, ale zbytek republiky čelí odlišnému vývoji.
"Cestovní ruch bude i letos významným přispěvatelem ekonomického růstu. Pokud se neodehraje nějaké výrazné zahraniční drama, může pokračovat oživení příjezdové turistiky. Pokles tržeb v restauracích a hotelech by se mohl právě díky zahraničním návštěvníkům stabilizovat. O ochotě utrácet ze strany těch domácích rozhodují svojí cenovou politikou do značné míry sami majitelé těchto zařízení," napsal hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Zdroj: ČSÚ, Banka Creditas