Čínský export v dubnu prudce vzrostl díky dodávkám do jihovýchodní Asie, pokračoval ale pokles vývozu do USA
Čína v dubnu zaznamenala výrazný nárůst exportu, především díky silnému růstu vývozu do zemí jihovýchodní Asie. Tento vývoj pomohl vyvážit prudký pokles vývozu do Spojených států, kde začaly platit nové celní sazby.
Podle údajů čínského celního úřadu vzrostl vývoz v dolarech meziročně o 8,1 %, čímž výrazně překonal očekávání ekonomů, kteří počítali s růstem pouze o 1,9 %. Naopak dovoz v dubnu meziročně klesl jen nepatrně, o 0,2 %, zatímco ekonomové očekávali pokles o 5,9 %.
Vývoz do Spojených států se v dubnu meziročně propadl o více než 21 %, zatímco dovoz z USA do Číny klesl téměř o 14 %, ukázal přepočet dat CNBC. V březnu naopak čínský vývoz do USA vzrostl o 9,1 %, protože exportéři spěchali s vyřízením objednávek před zavedením celních opatření.
Za první čtyři měsíce roku se čínský export do USA snížil o 2,5 % a dovoz z USA klesl o 4,7 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.
Podle Zhiwei Zhanga, prezidenta a hlavního ekonoma společnosti Pinpoint Asset Management, může být dubnový nárůst exportu částečně způsoben i reexportem přes třetí země nebo staršími smlouvami uzavřenými ještě před zavedením nových cel. Zhang zároveň očekává, že obchodní údaje budou v následujících měsících slábnout.
Export do zemí ASEAN v dubnu meziročně vzrostl o 20,8 %, což je výrazné zrychlení po 11,6% růstu v březnu. Největšími odběrateli čínského zboží zůstaly Vietnam a Malajsie, ale prudký nárůst zaznamenaly i Indonésie (o 37 %) a Thajsko (o 28 %).
Vývoz do Evropské unie vzrostl o 8,3 %, zatímco dovoz klesl o 16,5 % ve srovnání s předchozím rokem. V březnu činil meziroční růst exportu do EU 10,3 % a dovoz poklesl o 7,5 %.
Americký prezident Donald Trump zavedl na čínské zboží cla ve výši 145 %, na což Čína reagovala vlastními odvetnými cly ve výši 125 % na americké zboží. Obě strany se zatím snaží zmírnit dopady těchto vysokých cel poskytováním výjimek na vybrané klíčové produkty.
Zdroj: CNBC