Kraft Heinz investuje 3 miliardy dolarů do modernizace výroby v USA
Potravinářský gigant Kraft Heinz oznámil investici 3 miliard dolarů do modernizace svých amerických závodů. Jde o největší investici do výroby za poslední dekádu. Firma tím reaguje na tlak tarifů i klesající spotřebitelskou důvěru a chce zrychlit vývoj nových produktů a snížit náklady.
Společnost Kraft Heinz, známá především díky produktům jako kečup Heinz nebo makarony Kraft, oznámila investici ve výši 3 miliardy dolarů do modernizace svých výrobních závodů ve Spojených státech. Jedná se o největší investici firmy do domácí výroby za posledních deset let.
Podle prezidenta pro Severní Ameriku Pedra Navia má investice pomoci snížit provozní náklady prostřednictvím efektivnější výroby a zároveň vyrovnat dopady nově zavedených cel, které ovlivnily rozhodování firmy. Prezident Donald Trump nedávno oznámil 10% clo na všechny dovážené výrobky, což zvyšuje náklady i firmám vyrábějícím v USA.
"Tato investice jde dál než jen ke zvyšování efektivity nebo reakci na cla," uvedl Navio v rozhovoru pro agenturu Reuters. "Je to o budování dlouhodobé výrobní kapacity a konkurenceschopnosti."
Modernizace se dotkne 30 výrobních závodů po celých Spojených státech, kde Kraft Heinz vyrábí například i smetanový sýr Philadelphia nebo kávu Maxwell House. Investice má umožnit rychlejší uvedení nových produktů na trh a posílení tržního podílu v době, kdy se spotřebitelé stávají opatrnějšími kvůli ekonomické nejistotě.
Společnost oznámila snížení prognózy tržeb i zisku a zároveň potvrdila, že spotřebitelé kvůli aktuální situaci nakupují méně. Přesto téměř všechny produkty prodávané v USA jsou podle Navia vyráběny lokálně. Například rajčata pocházejí z Kalifornie a brambory z Idaha.
Importy z Číny tvoří zanedbatelný podíl a cla na kávu a další dovozní položky firma řeší s dodavateli, od kterých žádá oznámení o případném zvyšování cen alespoň 60 dní předem. Investice také vytvoří zhruba 3 500 pracovních míst v oblasti výstavby nových zařízení, ale firma neplánuje navyšovat počet zaměstnanců v běžném provozu.
Kraft Heinz se tak přidává ke společnostem jako Kimberly-Clark nebo Anheuser-Busch InBev, které v posledních týdnech oznámily obdobné investice do výroby ve Spojených státech.
Zdroj: Reuters