Soud zablokoval podepsání smlouvy o výstavbě dukovanských reaktorů s KHNP
Korejská společnost KHNP nemůže s firmou Elektrárna Dukovany II podepsat smlouvu o stavbě nových jaderných bloků. Krajský soud v Brně podpis smlouvy zablokoval předběžným opatřením v reakci na žalobu francouzské EDF na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o tendru na dostavbu Dukovan. Soud uvedl, že kdyby smlouva mezi KHNP a Elektrárnou Dukovany II teď byla podepsána, EDF by definitivně ztratila možnost zakázku získat, i kdyby jí soud nakonec dal za pravdu. Uzavření smlouvy mezi Elektrárnou Dukovany II a KHNP se očekávalo ve středu.
EDF minulý týden podala žalobu u Krajského soudu v Brně proti rozhodnutí ÚOHS, který zamítl její námitky k výběru dodavatele nových jaderných bloků v Dukovanech. EDF tvrdí, že během tendru došlo k porušení pravidel veřejných zakázek i nařízení o zahraničních subvencích, a chce využít všechny možnosti k ochraně svých práv.
ÚOHS řešil námitky obou neúspěšných uchazečů, vedle EDF i společnosti Westinghouse, kterou vláda z tendru vyřadila už dříve. Obě firmy zpochybňovaly oprávnění KHNP používat technologii, s níž se účastnila tendru, a poukazovaly na netransparentnost řízení. Úřad ale jejich námitky zamítl a 24. dubna rozhodl ve prospěch postupu zadavatele.
Krajský soud v Brně v tiskové zprávě uvedl, že si je vědom, že rozhodnutí přinese negativní důsledky, které hrozí v případě zdržení výstavby nových bloků, ty ale podle něj nepřevažují nad zájmem na dodržení zákona a na zajištění efektivního soudního přezkumu.
Premiér Petr Filala (ODS) na síti X napsal, že vláda rozhodnutí soudu bere na vědomí, nicméně je přesvědčená, že proces vyhodnocení nabídek proběhl korektně a podle platných zákonů. "Při výběru dodavatele byl klíčový dostatek cenově přijatelné elektřiny pro občany i firmy a také nejlepší garance," napsal s tím, že věří v rychlé rozhodnutí soudu. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) napsal, že měl opakovaně možnost se přesvědčit, že "nabídka KHNP byla nejlepší ve všech ohledech".
KHNP v reakci napsala, že opatření soudu respektuje, avšak je přesvědčena o správnosti vedení tendru. Uvedla také, že je připravená k právním krokům na ochranu svých zájmů.
Dění kolem dostavby Dukovan na síti X okomentoval také expert na energetiku a významný minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr. Reagoval přitom i na slova premiéra Fialy o tom, že jedním z klíčových faktorů v tendru byl "dostatek cenově přijatelné elektřiny pro občany i firmy".
Projekt výstavby nových reaktorů je největší zakázkou v české historii. Předpokládané náklady při stavbě dvou bloků v Dukovanech jsou zhruba 400 miliard korun. První reaktor by měl být hotový v roce 2036, financování zajistí stát formou půjčky firmě Elektrárna Dukovany II, v níž má nově 80% podíl.
Zdroj: ČTK, Krajský soud v Brně, x.com