Agentura Moody’s srazila rating USA z nejvyššího stupně. Bílý dům to odmítá
Ratingová agentura Moody’s snížila úvěrový rating Spojených států z nejvyššího stupně Aaa na druhý nejvyšší Aa1. Hlavním důvodem je rostoucí zadlužení americké vlády a zvyšující se náklady na obsluhu státního dluhu v prostředí vysokých úrokových sazeb. Moody's tak následuje agentury S&P a Fitch, které k obdobným krokům přistoupily již dříve, v letech 2011 a 2023. V prvním případě to pro trhy byl otřes, v tom druhém již nikoli.
Podle Moody's se za poslední dekádu výrazně zvýšil poměr dluhu a splátek úroků vůči HDP a americké hospodaření se stále více vymyká standardům jiných vysoce hodnocených států. Analytici upozorňují, že americké administrativy dlouhodobě nedokázaly přijít s účinnými opatřeními ke snížení rozpočtových deficitů a že aktuálně projednávané návrhy žádné zásadní změny nepřinesou. Pokud budou například prodlouženy daňové škrty z roku 2017, očekává se navýšení primárního deficitu o další 4 biliony dolarů během následující dekády.
Rozpočtový deficit USA v aktuálním fiskálním roce již přesáhl 1,05 bilionu dolarů, což je o 13 % více než loni. Moody's předpokládá, že deficit poroste až na téměř 9 % HDP do roku 2035, a to především kvůli rostoucím úrokovým výdajům, mandatorním výdajům a relativně nízkým daňovým příjmům.
Bílý dům odmítl rozhodnutí Moody's snížit úvěrový rating USA. Mluvčí Bílého domu Steven Cheung ostře kritizoval hlavního ekonoma agentury Marka Zandiho, označil ho za dlouholetého odpůrce prezidenta Trumpa a zpochybnil jeho důvěryhodnost.
Bezprostředním dopadem snížení ratingu může být další růst výnosů amerických státních dluhopisů a mírný pokles cen amerických akcií i dluhopisů. Investoři by mohli dále ztrácet důvěru v americká aktiva, zejména kvůli nižší zahraniční poptávce po amerických dluhopisech a rostoucí nutnosti dluh neustále refinancovat. Krok Moody's tak lze považovat za další varovný signál ohledně dlouhodobé udržitelnosti americké fiskální politiky.
Zdroj: CNBC