Doosan Škoda Power nabírá další zakázky, už jich má za více než 9,2 miliardy korun
Plzeňský výrobce turbín Doosan Škoda Power v prvním čtvrtletí utržil přes miliardu korun. Výsledek podpořily příjmy z projektů pro zákazníky v Polsku, Botswaně, Saúdské Arábii nebo Kazachstánu. O zakázky firma nebude mít nouzi ani v dalších čtvrtletích, ke konci března měla nasmlouvané projekty už za více než 9,2 miliardy korun.
EBITDA za první čtvrtletí dosáhl 27 milionů korun a čistý zisk 8 milionů. Oba výsledky se meziročně výrazně zhoršily. To firma vysvětluje hlavně nižšími kurzovými zisky z hotovosti a hotovostních ekvivalentů a nižšími úrokovými příjmy ve srovnání s prvními třemi měsíci loňského roku. Před rokem EBITDA za stejné období dosáhl 89 milionů a čistý zisk 76 milionů korun.

Kapitálové výdaje v letošním prvním čtvrtletí meziročně narostly o deset milionů korun na 41 milionů. Hodnota nevyřízených zakázek se meziročně zvýšila o více než miliardu a v samotném prvním čtvrtletí narostla asi o 55 milionů korun.

Jednou z klíčových budoucích zakázek v tuzemsku by pro Doosan Škoda Power měla být dostavba Dukovan. Firma s korejskou KHNP, vítězem tendru na dostavbu elektrárny, podepsala rámcovou smlouvu o dodávce celé turbínové haly. Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka tato část projektu může tvořit 15 až 20 % celkového objemu kontraktu s cenou 400 miliard korun a umožní zapojení dalších firem v rámci subdodavatelského řetězce. Budoucnost projektu je ale nyní nejistá kvůli soudnímu zablokování podpisu smlouvy mezi Elektrárnou Dukovany II, jež má projekt na starosti, a KHNP.
Doosan Škoda Power má skoro tisíc zaměstnanců v Česku, převážně v Plzni, a přibližně 40 v Indii. Koncovým majoritním vlastníkem společnosti je jihokorejská Doosan Enerbility, která se obchoduje na korejské burze. Loni tržby společnosti stouply o 23 % na 5,92 miliardy korun, a to hlavně díky novým instalacím, které vykázaly zhruba 27% nárůst. Výsledkem toho byl zisk před zdaněním přes 883 milionů korun.
Zdroj: Doosan Škoda Power