Evropské akcie v pátek oslabily. V týdenním horizontu se indexy na směru neshodly
Západoevropské akciové trhy v pátek klesly. Náladu na burzách určoval mimo jiné plán Donalda Trumpa uvalit na dovoz z Evropské unie s platností od 1. června clo 50 %. Do zelených čísel indexy nedostala ani zpráva o svižnějším růstu německé ekonomiky v prvním čtvrtletí, než uváděl rychlý odhad statistiků z konce dubna.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,93 % na 545,13 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,24 % na 8 717,97 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 1,54 % na 23 629,58 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 1,65 % a den zakončil na 7 734,40 bodu.
Nedařilo se akciím EssilorLuxottica (-4,80 %), Stellantis (-4,62 %) nebo STMicroelectronics (-4,18 %). V plusu naopak den zakončily cenné papíry Anglo American (+3,37 %), Thule Group (+1,97 %) či Castellum (+1,93 %).
Za celý týden STOXX Europe 600 klesl o 0,75 %, FTSE 100 se zvýšil o 0,38 %, DAX odepsal 0,58 % a CAC 40 spadl o 1,93 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Hrubý domácí produkt Německa se v prvním čtvrtletí mezikvartálně zvýšil o 0,4 %. Zpřesněná zpráva tak vyznívá příznivěji než rychlý odhad, který němečtí statistici zveřejnili na konci dubna. Tehdy uvedli, že ekonomika přidala 0,2 %.
- Donald Trump navrhl zavedení vysokých cel na dovoz z Evropské unie. Ekonomové varují, že případná implementace návrhu by znamenala významnou eskalaci obchodního konfliktu mezi USA a EU, což by mohlo výrazně poškodit hospodářství na obou stranách Atlantiku.
- Čínský výrobce elektromobilů BYD poprvé překonal Teslu v prodejích čistě elektrických vozů na evropském trhu, přestože jeho vozy čelí výrazně vyšším evropským clům. Odborníci tento moment označují za přelom, který naznačuje zásadní změnu v rozložení sil mezi automobilkami na starém kontinentu.
- Maloobchodní tržby ve Spojeném království v dubnu meziročně stouply o 5 %. Čekal se růst tempem 4,5 % po +2,6 % v březnu. Meziměsíčně se tržby prodejců zvýšily o 1,2 %, čekal se růst o 0,2 % po jejich 0,1% zvýšení v březnu (revidováno z +0,4 %).
- Spojené království: Index spotřebitelské důvěry od GfK v květnu stoupl na -20 bodů z dubnových -23 bodů.
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Volkswagen uvažuje o prodeji nebo nalezení partnera pro svou dceřinou společnost Italdesign. Tento krok je součástí širší restrukturalizace evropských aktivit automobilky, která čelí rostoucí konkurenci a zpomalujícímu se trhu.
- Evropský výrobce letadel Airbus potvrdil, že jedná s leteckými společnostmi v Malajsii o možných dodávkách strojů typu A220. Firma vidí v zemi rostoucí poptávku a považuje Malajsii za svůj třetí největší trh v Asii po Číně a Indii.
- Evropská komise v nové prognóze upozorňuje na křehkost růstu ekonomiky eurozóny. Důvodem je obchodní politika USA a nejistota ohledně její budoucnosti. Hrubý domácí produkt měnového bloku by měl letos vzrůst jen o 0,9 %, což je méně než původně očekávané tempo 1,3 %. Příští rok by měl růst zrychlit na 1,4 %, i to je však méně než dřívější odhad 1,6 %.
- Spojené království a Evropská unie se v pondělí konečně dosáhly předběžné dohody na obnovení vzájemných vztahů po hořkém odchodu Británie z evropského bloku v roce 2020. Uvedla to CNBC s odvoláním na zdroje z Evropské unie.
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od Rightmove v květnu meziročně +1,2 % (duben: +1,3 %).
- Člen rady guvernérů Evropské centrální banky José Luis Escrivá upozorňuje na rostoucí rizika pro globální finanční systém a ekonomický růst v důsledku obchodní politiky USA, zejména zavádění cel. Podle něj by zvýšení cel mohlo negativně ovlivnit globální ekonomickou aktivitu, přičemž největší dopad by pocítily Spojené státy následované eurozónou a Španělskem.
- Francouzský výrobce automobilů Renault oznámil, že je nadále ochoten poskytovat své technologie ostatním automobilkám. Cílem je zvýšení objemu výroby vozidel postavených na sdílených platformách a architekturách, což by mělo vést k nižším výrobním nákladům, uvedl šéf společnosti Luca De Meo během slyšení v italském parlamentu.
- Německo: Výrobní ceny v dubnu meziročně -0,9 % (odhad: -0,6 %, březen: -0,2 %), meziměsíčně -0,6 % (odhad: -0,3 %, březen: -0,7 %).
- Eurozóna: Index spotřebitelské důvěry od Evropské komise v květnu dle předběžných dat stoupl na -15,2 bodu (odhad: -16 bodů, duben: -16,7 bodu).
- Eurozóna: Stavební výroba v březnu meziročně -1,1 % (únor: -0,6 %), meziměsíčně +0,1 % (únor: -1,2 %).
- Eurozóna: Běžný účet v březnu skončil přebytkem 60,1 miliardy eur (únor: +38,6 miliardy eur).
- Evropská centrální banka upozorňuje, že může docházet k "zásadní změně režimu" na finančních trzích, protože investoři začínají vnímat americká aktiva jako rizikovější. Nejistota ohledně celní politiky USA, vysokého zadlužení a dalších faktorů zvyšuje volatilitu a může mít dopad na globální toky kapitálu i stabilitu eurozóny.
- Akcionáři Porsche vyzvali výkonného ředitele Olivera Blumeho, aby se vzdal jedné ze svých rolí, buď ve vedení Porsche, nebo ve vedení Volkswagenu. Důvodem jsou slabé výsledky kvůli propadu prodeje v Číně, americkým clům a zpomalení přechodu na elektromobily. Porsche letos snížilo výhled poté, co se ziskové marže propadly.
- Britský maloobchodní řetězec Marks & Spencer oznámil, že nedávný kybernetický útok sníží jeho provozní zisk za rok 2025/26 o zhruba 300 milionů liber, což představuje 30,5 % celkového ročního zisku. Výpadek zasáhl zejména on-line prodej a provoz potravinových sekcí.
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí DCLG v březnu meziročně stoupl o 6,4 % (odhad: +5,2 %, únor: +5,4 %).
- Podnikatelská nálada v Německu se v květnu zlepšila. Hodnota jejího indexu narostla na 87,5 bodu z dubnových 86,9 bodu. Oznámil to ve čtvrtek německý hospodářský institut Ifo, který index sestavuje. Čekal se výsledek 87,4 bodu. Ukazatel hodnotící současné podmínky klesl na 86,1 bodu z 86,4 bodu, když se naopak čekal růst na 86,8 bodu. Index očekávání se zvýšil na 88,9 bodu z dubnových 87,4 bodu, čekal se výsledek 88 bodů.
- Podnikatelská aktivita v eurozóně v květnu přestala růst a klesla. Vyplývá to z předběžných květnových indexů nákupních manažerů od S&P Global. Kompozitní PMI klesl na 49,5 bodu z dubnových 50,4 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Švédský fintech Klarna vykázal za první tři měsíce roku 2025 čistou ztrátu 99 milionů dolarů, oproti 47 milionům ve stejném období loni. Firma pozastavila plánovaný vstup na burzu v USA kvůli nestabilitě trhu a čelí jednorázovým nákladům spojeným s restrukturalizací.
- Výsledky Vodafone Group za FY2025: Provozní ztráta 411 milionů eur (FY2024: zisk 4,5 miliardy eur), tržby meziročně +2 % na 37,4 miliardy eur.
- Letecký dopravce easyJet vykázal za prvních šest měsíců svého fiskálního roku ztrátu, avšak uvedl, že současné rezervace naznačují, že splní očekávání ohledně celoročního zisku. Společnost zaznamenala ztrátu před zdaněním 394 milionů liber, což je více než ztráta 350 milionů liber za stejné období ve fiskálním roce 2024.
Zdroj: CNBC