Čínské restrikce a cla srazily hodnotu ASML o 130 miliard dolarů
Evropský polovodičový gigant ASML přišel za necelý rok o více než 130 miliard dolarů své tržní hodnoty. Důvodem jsou vývozní omezení vůči Číně a nejistota kolem amerických cel. Přesto zůstávají analytici k akciím společnosti optimističtí.
Společnost ASML, klíčový hráč v globálním dodavatelském řetězci polovodičů, zaznamenala prudký pokles své tržní hodnoty. Od svého vrcholu v červenci minulého roku, kdy akcie dosáhly hodnoty přes 1 000 eur za kus a firma měla tržní kapitalizaci 429,5 miliardy dolarů, klesla hodnota společnosti na necelých 297 miliard dolarů.
Na propadu se podílejí především omezení vývozu čipových technologií do Číny a celní nejistota ve vztazích mezi Spojenými státy a Evropou. ASML se přitom nachází ve výjimečné pozici. Je jedinou firmou na světě schopnou vyrábět extrémně ultrafialové litografické stroje (EUV), nezbytné pro výrobu nejpokročilejších čipů.
Společnost sice nedávno začala dodávat novou generaci strojů High NA, avšak tyto zařízení nesmí vyvážet do Číny, což omezuje její růstový potenciál na tomto klíčovém trhu.
Navzdory tlaku zvenčí zůstávají analytici pozitivní. Podle údajů agentury LSEG činí cílová cena akcie ASML více než 779 eur, což znamená zhruba 17% potenciál růstu oproti aktuální ceně. Investiční banka Wells Fargo ve své nedávné zprávě uvedla, že ASML nadále očekává růst poptávky v letech 2025 a 2026, a to díky investicím firem jako Samsung a Intel do nové čipové infrastruktury.
Pokud dojde k obchodní dohodě mezi USA a Evropou, mohlo by to podle odborníků odstranit část nejistoty a podpořit růst nejen ASML, ale celého polovodičového sektoru.
Zdroj: CNBC