Index českého investora CII750: Akciové trhy smazaly ztráty, investoři prokazují odolnost
V druhém čtvrtletí dosáhl průměrný český investor v podílových fondech zhodnocení 1,23 %. Vyplývá to z Indexu českého investora CII750, který sestavuje společnost Swiss Life Select. Oproti předchozímu čtvrtletí výkonnost vzrostla, jelikož se trhy postupně stabilizovaly po předchozí nejistotě spojené s celní politikou Spojených států. Akciové fondy si během druhého kvartálu vedly nejlépe v květnu, kdy se zhodnotily o 5,01 %, avšak v červnu již zaznamenaly pokles o 0,09 %. Podobně dluhopisové fondy vykázaly v květnu mírné zhodnocení o 0,66 %, ale v červnu klesly o 1,06 %.
"U akciových fondů byl během druhého čtvrtletí patrný výrazně hlubší pokles než u konzervativnějších strategií, zároveň ale dokázaly rychleji navázat na předchozí růstovou trajektorii. Tento dynamický vývoj potvrzuje, že akciové investice zůstávají pro české investory atraktivní volbou, zejména pro ty, kteří se nebojí krátkodobé volatility a usilují o dosažení vyššího zhodnocení v delším horizontu," říká Petra Hrdličková, investiční analytička v Swiss Life Select.
"Nejvyšší výkonnosti v prvním pololetí dosáhly fondy zaměřené na zlato a těžbu drahých kovů, které profitovaly z rostoucí poptávky po bezpečných aktivech v prostředí přetrvávající inflace a geopolitické nejistoty. Výrazně nadprůměrné zhodnocení zaznamenaly také fondy investující na trzích střední a východní Evropy, které těžily z oživení ekonomické aktivity v této oblasti. Tyto tematicky zaměřené strategie tak potvrdily potenciál poskytovat nadprůměrné výnosy i v obdobích zvýšené tržní volatility a pro investory představují důležitý nástroj diverzifikace portfolia v prostředí nejistého makroekonomického vývoje," uvádí dále Hrdličková.
Zatímco v prvním čtvrtletí dominovala výnosům bezpečná aktiva v čele se zlatem, v druhém kvartálu se nejlépe vedlo fondům zaměřeným na americký trh. Nejvyššího zhodnocení dosáhly strategie s vyšší expozicí na technologický sektor, který se po předchozí korekci rychle stabilizoval a vrátil k historickým maximům, což výrazně podpořilo jejich výkonnost. Solidní výsledky vykázaly také fondy investující do evropských trhů, které nadále těží z příznivého nastavení měnové a fiskální politiky a zvýšeného zájmu investorů o regionální diverzifikaci.
"Fondy zaměřené na čínské akcie v druhém čtvrtletí zaostaly, což bylo způsobeno kombinací přetrvávajících regulatorních zásahů, nízké důvěry investorů a slabšího domácího růstu. Čínská ekonomika čelí pokračujícím problémům v realitním sektoru, utlumené spotřebitelské poptávce a geopolitickému napětí zejména ve vztahu k USA, které přetrvává i přes několik na první pohled pozitivních diplomatických jednání. Z pohledu sektorů se pod tlak dostal farmaceutický segment, který zaznamenal slabší výkonnost v důsledku obav z plánovaných regulatorních změn vyplývajících z návrhů tzv. One Big Beautiful Bill Act. Ten mimo jiné předpokládá omezení výdajů na zdravotní péči, škrty v programu Medicaid, regulaci cen léčiv a zpřísnění podmínek pro Medicare, což investoři negativně promítli do cen akcií farmaceutických firem a zdravotních pojišťoven," uvádí Šimon Schloff, hlavní investiční analytik v Swiss Life Select.
Druhé čtvrtletí letošního roku znovu ukázalo, že klíčovým tématem pro trhy budou politické události a geopolitika. Zatímco napětí spojené s celní politikou Donalda Trumpa se částečně uklidnilo a investoři si na jeho rétoriku postupně zvykli, prezident pokračoval v razantních krocích na mezinárodní scéně. Útok Spojených států na íránská jaderná zařízení demonstroval jeho nekompromisní přístup v zahraniční politice, přičemž překvapivě klidná reakce trhů potvrdila rostoucí odolnost investorů vůči geopolitickým událostem. Celkově se čtvrtletí neslo ve znamení konsolidace a růstu, kdy akciové trhy umazaly část předchozích ztrát a v řadě případů pokračovaly v posilování.
Zdroj: Swiss Life Select
Aktuality
