AstraZeneca míří na NYSE, kótování v Londýně a Stockholmu si ponechá
Společnost AstraZeneca oznámila, že plánuje přesunout své obchodování v USA na newyorskou burzu NYSE. Cena jejích akcií v Londýně po zprávě přidává zhruba 1,5 %.
Anglo-švédská farmaceutická skupina uvedla, že opustí současné kótování amerických depozitních certifikátů na Nasdaqu a sjednotí svou globální strukturu kotace na burzách. Podle předsedy představenstva Michela Demareho má tento krok podpořit dlouhodobou strategii udržitelného růstu a rozšířit přístup k investorům, zejména ve Spojených státech.
Sídlo i daňová rezidence společnosti zůstanou ve Velké Británii, obchodování v Londýně a Stockholmu bude pokračovat beze změny. Návrh ještě musejí schválit akcionáři, hlasování je naplánováno na 3. listopadu.
Rozhodnutí přichází v době, kdy londýnská burza čelí odlivu velkých firem hledajících vyšší ocenění v zahraničí. Nedávno například Unilever oznámil přesun části byznysu do Amsterdamu, další společnosti včetně Glencore nebo Ashtead zvažují alternativní možnosti mimo Londýn.
Podle vedení AstraZenecy má přesun na NYSE umožnit efektivnější oslovení amerických institucionálních i retailových investorů. Zároveň roste politický tlak na farmaceutické firmy – prezident USA Donald Trump varoval, že společnosti čelí vyšším clům, pokud nezvýší investice a výrobu na domácím trhu.
Zdroj: Investing.com
Aktuality
