US MARKETZavírá za: 1 h 17 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Igor Fait: Chci vytvářet něco smysluplného

Fait Gallery se veřejnosti otevřela v únoru 2012 z podnětu brněnského podnikatele a investora Igora Faita. Galerie představuje jak začínající, tak etablované umělce z Česka i zahraničí. Ve správě má i Faitovu původně soukromou sbírku. Fait Gallery od počátku vede jako ředitelka a hlavní kurátorka Denisa Kujelová. Co nyní v rámci galerie i soukromé sbírky plánují?

Co vás přivedlo ke sbírání umění?

Fait: Umění je již dlouho nedílnou součástí mého života. Není jen zajímavou investiční alternativou, ale především vytváří trvalou hodnotu, kterou je potřeba systematicky podporovat a vědomě rozvíjet. Sbírání umění tak bylo nejen přirozeným vyústěním mého dlouhodobého zájmu o umění a kulturu obecně, ale spojilo se také s mým cílem zanechat mým dětem něco trvalého a smysluplného.

Jaký má nyní sbírka koncept? A jde stále o soukromou kolekci, nebo je již zcela součástí galerie, a je tedy kurátorována?

Kujelová: Sbírka je profilována na české a slovenské umění 20. a 21. století s občasnými přesahy do umění zahraničního, a obsahuje tak široké spektrum děl, nejen co se týče médií, ale i výtvarných přístupů. Od počátku je koncipována jako soukromá kolekce, která je pevnou součástí galerie. Tímto způsobem je i kurátorována, a tak se v ní odráží fokus nejen můj, ale samozřejmě i majitele.

Považujete některé dílo ve sbírce za důležitější než ostatní?

Fait: K některým autorům a dílům mám přirozeně silnější osobní vztah. Mé sběratelské počátky jsou spojeny zejména s Antonínem Procházkou, jehož tvorba je mi stále velice blízká. Avšak od té doby se můj vkus přirozeně vyvíjel a cizeloval a k mým oblíbeným dílům patří nyní práce mnoha dalších autorů, například Milana Grygara, Karla Malicha, Kateřiny Vincourové, Adrieny Šimotové, Tomáše Bárty nebo Jana Merty.

Z výstavy Pavly Scerankové a Dušana Zahoranského "Práce na budoucnosti" (2019)

Je pro vás zásadní osobní přátelství s umělci?

Kujelová: Osobní přátelství s umělci jsou pro nás oba důležitá. Jednotlivá přátelství se však neodrážejí na koncepci sbírky ani na podobě výstavního programu. Obě tyto roviny jsou vytvářeny a profilovány s důrazem na kvalitu, a nejsou tak ovlivňovány sympatiemi nebo přátelskými vztahy.

Co bylo podnětem k založení vlastní galerie?

Fait: Krátce poté, co jsem začal se sběratelstvím, jsem si uvědomil, že sbírka bude potřebovat koncept, jasné směřování a institucionální zastřešení, aby byla dále odborně vedena a rozvíjena. Rovněž se mi líbila představa vybudování instituce, která nebude jen rozšiřovat sbírku a pečovat o ni, ale bude se také věnovat výstavní činnosti spojené s edukačními a volnočasovými aktivitami.

Nabízíte návštěvníkům i jiný program než výstavy?

Kujelová: Již od jejího vzniku je snahou Fait Gallery stát se přístupnou platformou pro setkávání veřejnosti se světem současného umění a pro plnohodnotně strávený čas. Tomu je uzpůsoben nejen výstavní, ale také doprovodný program, jako jsou přednášky, autorská čtení, divadlo, komentované prohlídky, jóga a zejména edukační a výtvarné workshopy našeho lektorského oddělení LES. Galerie navíc disponuje kavárnou, bookshopem a dětským koutkem. Kromě výstavních, sbírkotvorných a edukačních aktivit se galerie věnuje rovněž poradenství a publikační činnosti.

Z výstavy "ČS Koncept 70. let" (2017)

Podle jakého klíče vybíráte vystavované umělce?

Kujelová: Obecně se výstavní projekty snažím volit tak, aby mezi sebou i přes rozdílnost médií a přístupů interagovaly a přinášely nové roviny percepce a uvažování. Většina výstavních bloků tak zahrnuje tři paralelní výstavní projekty, které pokrývají široké spektrum výtvarného umění – od etablovaných autorů českého a slovenského výtvarného umění a výrazných umělců střední generace až po současné umění generace nejmladší. Často také prezentujeme autorky a autory starší generace, jejichž tvůrčí činnost není stále dostatečně reflektovaná. Při velkých projektech je pak výstavám věnován celý prostor, tak jako to bylo například u výstavy "ČS Koncept 70. let" nebo u projektu "Registrace Stana Filka".

Jak ovlivnila pandemie covidu-19 chod galerie a její program?

Kujelová: Pandemie přinesla stejně jako ostatním institucím spoustu negativních aspektů, nicméně nás naučila reagovat flexibilněji na změny a poskytla nám také čas na revizi cílů a směřování. Obecně samozřejmě znamenala absenci návštěvníků, omezení kontaktů s kolegy, dopředu nepredikovatelné změny výstavních termínů a rušení jednotlivých akcí doprovodného programu, ale také nabídla nové cesty, jak se s veřejností propojit a zprostředkovat jí umění jinými způsoby.

Letos uplynulo přesně deset let od otevření Fait Gallery. Jaké jsou plány galerie do budoucna?

Fait: Do budoucna plánujeme pokračovat v kvalitní úrovni výstavního programu i publikační, sbírkotvorné a edukační činnosti. Především však chceme nacházet další cesty k propojování umělců, kurátorů, teoretiků, sběratelů a veřejnosti a podporovat důvěru a pozitivní vztah k umění.

Kompletní rozhovor si přečtete na webu Artplus.cz.

Investiční alternativyRozhovorSběratelstvíUmění
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa